Most Łazienkowski ma być przejezdny do końca roku

Most Łazienkowski ma być przejezdny do końca roku

Wojciechowicz przedstawił w czwartek na sesji rady miasta informację ws. Mostu Łazienkowskiego oraz działań podejmowanych w celach przywrócenia ruchu na moście.

Wiceprezydent dodał, że do końca marca powinien być gotowy projekt odbudowy mostu. "Jeżeli chodzi o projektanta jesteśmy już w trakcie bardzo zaawansowanych rozmów. Ten projekt ma być skończony 31 marca" - powiedział Wojciechowicz.

Wykonawca remontu ma być wybrany w tzw. "trybie z wolnej ręki", co zdaniem Wojciechowicza ma przyśpieszyć cały remont. Miasto, dodał, jest w trakcie rozmów.

Wojciechowicz powiedział, że obecnie na moście prowadzone są prace, które "zmierzają w kierunku demontażu konstrukcji stalowej".

"Wykonawca powinien z początkiem kwietnia powinien wejść na most i rozpocząć swoje prace. Chcielibyśmy, aby przejezdność mostu została przywrócona jeszcze w tym roku" - powiedział Wojciechowicz.

Wiceprezydent przypomniał, że po pierwszych oględzinach mostu, wydawało się, że jego konstrukcja nie ucierpiała w wyniku pożaru. Jednak po zbadaniu pierwszych próbek okazało się, że konstrukcja uległa uszkodzeniu i najlepszą metodą naprawy mostu będzie wymiana całej konstrukcji stalowej. W dobrym stanie pozostały podpory mostu.

Do pożaru Mostu Łazienkowskiego doszło wieczorem 14 lutego. Szefowa stołecznego biura zarządza kryzysowego Ewa Gawor powiedziała na sesji rady miasta, że pożar był gaszony przez 12 godzin, a temperatura pożaru miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. W niedzielę, 15 lutego, ok. godz. 8 rano strażacy przekazali ZDM most po pożarze.

(PAP)