MŚ 2022: finał najpóźniej 18 grudnia

MŚ 2022: finał najpóźniej 18 grudnia
fot. PAP/EPA

Kilka dni temu sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Valcke zasugerował, że jeżeli termin rozegraniu turnieju zostanie zmieniony i przeniesiony na listopad-grudzień 2022, to pojedynek finałowy może się odbyć nawet 23 grudnia.

Ten termin wzbudził sporo krytycznych komentarzy ze strony przedstawicieli narodowych federacji, którzy uznali propozycję rozegrania meczu finałowego w przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia, za niepoważną.

24 lutego 2015 roku komisja FIFA zarekomendowała rozegranie piłkarskich mistrzostw świata w Katarze w terminie listopad - grudzień 2022. Komitet Wykonawczy ostateczną decyzję ma podjąć podczas posiedzenia w marcu.

Dyskusja o terminie imprezy w Katarze trwa już kilkanaście miesięcy. Powodem są wysokie temperatury w tym kraju w czerwcu i lipcu, gdy tradycyjnie rozgrywany jest mundial. FIFA opowiadała się wcześniej za przełomem stycznia i lutego lub listopada i grudnia.

Innego zdania są natomiast kluby na Starym Kontynencie. W 2014 roku Europejskie Stowarzyszenie Klubów Piłkarskich (ECA) i Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych (EPFL) zaproponowały, by MŚ odbyły się na przełomie maja i czerwca, gdyż jest to najlepsza alternatywa dla czerwca - lipca. Termin nie kolidowałby z interesami klubów, które zimą są w środku ligowych sezonów.

Od połowy czerwca do połowy lipca w Katarze temperatury dochodzą do 50 stopni Celsjusza. Natomiast w miesiącach zimowych jest około 25 stopni.

Z kolei lutowy termin kolidowałby z zimowymi igrzyskami olimpijskimi.

Głosowanie dotyczące wyboru organizatora MŚ 2022 odbyło się 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W decydującej rundzie Katar pokonał 14:8 Stany Zjednoczone. Wcześniej odpadły kandydatury Korei Południowej, Japonii i Australii. Prezydent FIFA Joseph Blatter przyznał w maju 2014 roku, że przyznanie mundialu Katarowi było błędem.

(PAP)