Budynek z 1993 roku może zostać zabytkiem

Budynek z 1993 roku może zostać zabytkiem
Domena Publiczna

Wniosek do konserwatora złożyło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator.

Jak powiedziała PAP Life dolnośląska konserwator Barbara Nowak-Obelinda, rozpatrzenie wniosku potrwa kilka miesięcy.„Musimy zapytać o opinie zarówno zwolenników, jak przeciwników takiego pomysłu. Trudno wyrokować, czy ten budynek jest zabytkiem. Luki w prawie sprawiają, że w obronie jakichkolwiek obiektów, nawet tych najnowszych, wszyscy zwracają się do konserwatora” - dodała konserwator.

Jak uzasadniają autorzy wniosku, wartość artystyczna Solpolu, będąca od jego powstania przedmiotem ożywionej debaty, w ostatnich latach staje się coraz szerzej uznawana w środowisku naukowym.

„Warto podkreślić, że Solpol został uznany przez magazyn +Architektura Murator+ za jeden z 25 najlepszych budynków III Rzeczpospolitej, obok takich obiektów jak Centrum Manggha w Krakowie czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie” - powiedział PAP Life Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Jak dodał Karabon, magazyn “Architektura Murator” w swoim uzasadnieniu wyróżnienia Solpolu zwracał uwagę, że już w trakcie realizacji obiekt stał się celem pielgrzymek architektów, podpatrujących niestandardowe rozwiązania i zastosowanie rzadko spotykanych dotąd materiałów. To np. kolorowe okna w nietypowych kształtach czy liczne szklane elementy. W latach 90. XX wieku w polskiej architekturze były to rozwiązania nowatorskie, które później na dłuższy czas zadomowiły się w naszym krajobrazie.

„Początek lat 90. był czasem przełomu politycznego i gospodarczego w Polsce, a jednym z wyróżników ulic polskich miast tamtych lat była wszechobecna szarość. Jako pierwszy obiekt, który się jej odważnie przeciwstawił, Solpol stał się symbolem transformacji w stolicy Dolnego Śląska” - napisali autorzy wniosku o zachowanie budynku.

Solpol powstał w 1993 r., w reprezentacyjnym punkcie Wrocławia - przy ul. Świdnickiej, w pobliżu Rynku. Budynek budził emocje za sprawą oryginalnego projektu przygotowanego przez architekta Wojciecha Jarząbka. Obiekt stoi przy gotyckim kościele św. Doroty i secesyjnym hotelu Monopol. Od 2010 r. właściciel budynku zapowiadał jego rozbiórkę i wybudowanie w tym miejscu obiektu bardziej dopasowanego do otoczenia. (PAP)