Ukraina: uchwalono ustawę o zwiększeniu liczebności sił zbrojnych

Ukraina: uchwalono ustawę o zwiększeniu liczebności sił zbrojnych
EPA/ANASTASIA VLASOVA

Ustawę przyjęto większością 270 głosów, znacznie powyżej wymaganego pułapu wynoszącego 226 głosów. Dokument zostanie teraz przekazany do podpisu prezydentowi Petrowi Poroszence, który zaproponował zwiększenie liczebności wojska.

W poniedziałek Poroszenko wniósł projekt ustawy do Rady Najwyższej Ukrainy, która w czwartek zaakceptowała propozycję prezydenta. Konieczność wzrostu liczebności uzasadniono "zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego w strefie militarnej, które mają charakter długoterminowy".

W drugiej połowie stycznia premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ze względu na wagę propozycji rządowej w tej samej sprawie prosił parlament o pilne jej rozpatrzenie. Przypomniał wówczas, że w budżecie na 2015 rok na potrzeby wojska i bezpieczeństwa kraju wydzielono 5,2 proc. PKB, czyli 90 mld hrywien (ponad 21 mld złotych).

20 stycznia na Ukrainie rozpoczął się pierwszy w tym roku etap mobilizacji do wojska, który miał potrwać 90 dni i objąć na początku ok. 50 tysięcy osób. Ogółem w 2015 roku do Sił Zbrojnych Ukrainy zostanie powołanych ponad 100 tysięcy ludzi.

W ramach drugiego etapu mobilizacji, który zostanie przeprowadzony od kwietnia do czerwca, do wojska zostanie powołanych 13,5 tys. osób. Ostatnia fala mobilizacji - od lipca do września - obejmie 40 tys. osób.

(PAP)