Łódź: nowoczesna pracownia daktyloskopijna

Łódź: nowoczesna pracownia daktyloskopijna
Wikipedia

Jak podkreśla szef sekcji daktyloskopijnej łódzkiej policji podinsp. Maciej Muszyński, celem badań prowadzonych w pracowni wizualizacji jest ujawnianie śladów daktyloskopijnych na tzw. trudnych podłożach lub trudno dostępnych.

"Są to podłoża, na których technik kryminalistyki nie jest w stanie ujawnić śladów w trakcie oględzin miejsca zdarzenia dostępnymi dla niego metodami. Badamy ślady zostawione np. na części taśmy samoprzylepnej pokrytej klejem" - wyjaśnił Muszyński.

W ramach modernizacji pracowni powiększono przestrzeń do badań, urządzono i wyposażono od nowa pomieszczenie oględzinowe, atelier fotograficzne oraz pomieszczenia, gdzie ujawniane są ślady. Pracownia wzbogaciła się m.in. o dwie komory cyjanoakrylowe, kolumny reprodukcyjne, trzy aparaty fotograficzne wraz z obiektywami oraz chłodziarkę. Wymienione zostały stare komory na dwie bardzo nowoczesne wyprodukowane w USA.

Według policjantów zadbano również o bezpieczeństwo biegłych dostosowując warunki ich pracy do możliwie najwyższych parametrów wymaganych przez przepisy sanitarne.

Zdaniem rzeczniczki łódzkiej policji podinsp. Joanny Kąckiej, nowoczesny sprzęt pozwoli na zwiększenie efektywności wykrywania śladów. "Nie ma takiego miejsca przestępstwa, na którym nie są pozostawione żadne ślady. Wyzwaniem jest ich ujawnienie, a takie nowoczesne pracownie dają duże większe możliwości" - powiedziała PAP Kącka.

Identyfikacja daktyloskopijna to podstawowy dział techniki kryminalistycznej zajmujący się ujawnianiem śladów, głównie palców rąk i dłoni, rzadziej stóp, ale także twarzy i innych części ciała. Obejmuje również identyfikację osób i zwłok na podstawie linii papilarnych, poletkowej budowy skóry i urzeźbienia ust tzw. czerwieni wargowej.

W ramach badań daktyloskopijnych dokonuje się także ujawniania śladów rękawiczek i ich identyfikacji. Oprócz fizycznych metod ujawniania śladów daktyloskopijnych istnieją jeszcze chemiczne, do których wykorzystuje się m.in. roztwór ninhydryny czy też produkty cyjanoakrylowe.

Obecnie rozwój daktyloskopii skupiony jest na dwóch kierunkach - doskonaleniu metod ujawniania śladów na tzw. trudnych podłożach i informatyzacji całego obszaru identyfikacji daktyloskopijnej.

Odnowiona pracownia wizualizacji śladów daktyloskopijnych jest częścią sekcji daktyloskopii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi. Rocznie wydaje około 600 ekspertyz, nad którymi pracuje kilkunastu funkcjonariuszy. Na zakup nowoczesnego sprzętu przeznaczono ponad 225 tys. zł. (PAP)