Puchar Davisa - zwycięstwo Janowicza

Puchar Davisa - zwycięstwo Janowicza
PAP/Grzegorz Michałowski

Biorąc pod uwagę pozycję w rankingu ATP faworytem tego spotkania jednoznacznie był 51. na światowej liście Janowicz. Sklasyfikowany o 310 pozycji niżej Grigelis w pierwszym secie był jednak dla niego równorzędnym rywalem. Obaj zawodnicy dobrze serwowali i wygrywali gemy przy własnym podaniu. O zwycięstwie w tej odsłonie zdecydował więc tie-break. W nim przewaga łodzianina była już wyraźna.

24-letni Polak po rozstrzygnięciu na swoją korzyść tej odsłony był bardziej rozluźniony i zdobywanie kolejnych punktów przychodziło mu już znacznie łatwiej. Drugą partię rozpoczął od prowadzenia 3:0, a później wciąż kontrolował przebieg gry. Ta odsłona trwała 23 minuty, czyli ponad dwa razy krócej niż pierwsza.

Kluczowy dla losów trzeciego seta był piąty gem, w którym lider biało-czerwonych zanotował przełamanie i objął prowadzenie 3:2. Po chwili wygrywał 5:3. Co prawda młodszy o rok Grigelis zdołał zmniejszyć starty, ale nie był w stanie uchronić swojej drużyny przed stratą punktu.

Był to pierwszy pojedynek tych tenisistów. Janowicz dał w nim popis jeśli chodzi o serwis - posłał 27 asów, przy ośmiu po stronie Litwina. Udało mi się za to uniknąć podwójnych błędów. Wykorzystał cztery z sześciu szans na "breaka", a Grigelis zmarnował wszystkie cztery okazje, jakie na to miał.

W pierwszym z piątkowych spotkań w Orlen Arenie Łukasz Kubot uległ Ricardasowi Berankisowi 2:6, 4:6, 3:6.

W sobotę odbędzie się tylko gra deblowa, w której Kubot i Marcin Matkowski wystąpią przeciwko Grigelisowi i Lukasowi Mugeviciusowi. W niedzielę w planie są pojedynki singlowe - Janowicza z Berankisem i Kubota z Grigelisem.

Drużyna prowadzona przez kapitana Radosława Szymanika trzeci raz z rzędu gra na zapleczu elity, ich rywale - po raz pierwszy awansowali na ten szczebel rozgrywek.

Do meczu Polska - Litwa w Pucharze Davisa doszło wcześniej raz. W 1995 roku w Wilnie biało-czerwoni wygrali 4:1.

Zwycięzca meczu w Płocku zagra w drugiej rundzie w lipcu z Ukrainą.


Wynik meczu pierwszej rundy Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej:

Polska - Litwa 1:1

piątek - gra pojedyncza

Łukasz Kubot - Ricardas Berankis 2:6, 4:6, 3:6
Jerzy Janowicz - Laurynas Grigelis 7:6 (7-3), 6:3, 6:4
(PAP)