Kopacz i prezydent Rumunii o UE, NATO i Ukrainie

Kopacz i prezydent Rumunii  o  UE, NATO i Ukrainie
PAP/Radek Pietruszka

Kancelaria Premiera poinformowała, że rozmowa premier Kopacz z rumuńskim prezydentem to kontynuacja konsultacji międzynarodowych przed posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanej na 19-20 marca. W czwartek premier rozmawiała z szefem francuskiego rządu Manuelem Vallsem; w poniedziałek, spotka się z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem.

Głównymi tematami rozmów Kopacz z Iohannisem były relacje polsko-rumuńskie oraz współdziałanie w ramach UE i NATO. Politycy poruszyli także kwestie związane z polityką wschodnią, w szczególności z konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz sytuacją w Mołdawii. Omawiana była również tematyka unii energetycznej.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała w piątek PAP, że kolejnym tematem rozmowy była dwustronna współpraca gospodarcza.

Unia energetyczna, a także konflikt na wschodniej Ukrainie i relacje z Rosją będą jednymi z głównych tematów spotkania unijnych przywódców zaplanowanego w dniach 19-20 marca w Brukseli.

Iohannis przebywał w Polsce od czwartku z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czwartek po spotkaniu z Komorowskim prezydent Rumunii rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu: Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem; złożył też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

55-letni Iohannis jest prezydentem Rumunii od listopada. Dawny nauczyciel fizyki wszedł do rumuńskiej polityki w 2000 roku, wygrywając wybory na mera niewielkiego miasta Sybin (Sibiu) w Siedmiogrodzie w środkowej części kraju. W powszechnej opinii pokazał zdolność dobrego zarządzania miastem, przekształcając je w prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny.

(PAP)