Szczurek: będzie nowa ordynacja podatkowa

Szczurek: będzie nowa ordynacja podatkowa
PAP/Radek Pietruszka

Według ministra obecna struktura tych przepisów nie nadaje się do dalszych modyfikacji. Minister dodał, że celem zmian jest z jednej strony wyważenie interesów podatnika i jego praw, a z drugiej interesu publicznego.

Szef resortu finansów podkreślił ponadto, że planowane jest kompleksowe rozwiązanie, a nie zmiana jednego szczegółu, który wyrwany z kontekstu mógłby przynieść więcej szkód niż pożytku.

"Mówimy o kompleksowej zmianie ogólnego prawa podatkowego. Coś, co nie zdarza się w polskim systemie prawnym zbyt często; w ciągu ostatnich stu lat mieliśmy trzy takie ordynacje. Wprowadzamy katalog podstawowych praw i obowiązków podatnika (...), ogólne zasady prawa podatkowego, które rzutować będą na całe stanowienie prawa podatkowego" - powiedział Szczurek.

Wskazał, że nacisk położono na nowe formy postępowania np. ugody, czy konsultacje, czyli rozwiązania, które spowodują, że kontakty między podatnikiem a fiskusem będą tańsze i bardziej skuteczne dla obu stron. Szczurek poinformował, że skrócony zostanie okres przedawnienia zobowiązań podatkowych, a jednocześnie zwiększy się stabilizująca funkcja przedawnienia. Większa ma być też rola tzw. czynności sprawdzających. "A więc mniej kontroli, a więcej mniej uciążliwych form" - powiedział.

Podkreślił, że ogromna praca już została wykonana, ale to dopiero początek drogi, jeśli chodzi o przygotowanie nowej Ordynacji podatkowej.

(PAP)