Władze RP upamiętnią 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Władze RP upamiętnią 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że na uroczyste obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej uda się delegacja w której będą: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu. W uroczystości udział wezmą również przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy.

CIR przekazało, że centralne uroczystości 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się rano 10 kwietnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 11.00.

Także 10 kwietnia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu hołd ofiarom zbrodni katyńskiej odda delegacja rodzin ofiar i władz RP na czele z ministrem Cichockim oraz minister Omilanowską. Centralne uroczystości 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbędą się w Warszawie 3 kwietnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Rocznica zostanie także uczczona 9 kwietnia na jednym z czterech Cmentarzy Katyńskich – Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. W obu wydarzeniach udział wezmą rodziny ofiar zbrodni katyńskiej oraz przedstawiciele władz.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Zbrodni katyńskiej dokonano wiosną 1940 r. Wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

(PAP)