Grecy chcą być mniejszością narodową w Polsce

Grecy chcą być mniejszością narodową w Polsce
Grecja, obchody Dnia Niepodległości, fot. Domena Publiczna

Społeczność grecka w Polsce chce uznania jej za mniejszość narodową. W środę kwestia ta była tematem posiedzenia sejmowej komisji, która zdecydowała, że zwróci się do naukowców o opinie ws. obecności Greków w Polsce.

Dana społeczność zostanie uznana za mniejszość narodową i wpisana do ustawy, jeśli opinie ekspertów oraz dokumenty potwierdzą, że przodkowie tej społeczności zamieszkiwali obecne terytorium RP od co najmniej 100 lat.

W środę komisja mniejszości narodowych i etnicznych dyskutowała nt. możliwości uznania społeczności greckiej w Polsce za mniejszość narodową i wpisania jej do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Greków mieszkających w Polsce. "Pomimo tego, że nie jesteśmy w ustawie, to współpracujemy z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi władzami. Sądzę, że nasza sprawa zostanie pozytywnie załatwiona. Diaspora Greków w Polsce była, jest i będzie. To jest bezsporne" - powiedział prezes Federacji Stowarzyszeń Greków w Polsce "Hellada" Konstantinos Christou.

Jak podkreślił, historycznie najbardziej greckim miastem jest Zamość, gdzie w XVI wieku Grekom nadano przywileje. Zaczęli oni przybywać w te strony; wybudowano drewnianą cerkiew. W archiwach zachowało się kilkanaście nazwisk zamojskich Greków - wyliczał Christou.

Jak dodał, ostatnia duża fala migracji miała miejsce w 1949 r. Po wojnie domowej w Grecji, Polska przyjęła ok. 14 tys. uchodźców, głównie Greków i Macedończyków, w tym dzieci ewakuowane z terenów objętych działaniami wojennymi. Wielu Greków zamieszkało następnie na zachodzie naszego kraju, m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, gminie Police oraz w Zgorzelcu.

Ekspert Biura Analiz Sejmowych Paweł Kościelny przedstawił opinię prawną w tej sprawie. "To że nie ma danej mniejszości w ustawie, to nie znaczy, że nie jest ona uznawana powszechnie. Wydaje się, że w tym przypadku najtrudniejszym kryterium jest wykazanie zamieszkania w RP przodków danej grupy od ponad 100 lat" - powiedział ekspert.

Komisja zdecydowała, że jej prezydium zgłosi się do naukowców o opinie ws. obecności Greków w Polsce. Posłowie poprosili także przedstawicieli tej społeczności, aby poszukali stosownych dokumentów. Komisja od tego uzależnia rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy uznającą społeczność grecką w Polsce za mniejszość narodową.