Polska wysyła do Tunezji specjalny zespół wsparcia dla ofiar zamachu

Polska wysyła do Tunezji specjalny zespół wsparcia dla ofiar zamachu
PAP/Radek Pietruszka

"W ciągu kilku godzin z Warszawy wyjedzie specjalny zespół, który ma pomóc polskim obywatelom, którzy ucierpieli w zamachu (w Tunisie). W skład tego zespołu wejdzie czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej MSZ, jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ dla zapewniania łączności, zabezpieczenia technicznego pracy tego zespołu" - powiedział Wojciechowski na środowym wieczornym briefingu prasowym.

Doprecyzował, że wyjazd tego zespołu nastąpi w środę wieczorem transportem wojskowym. "W porozumieniu z innymi instytucjami intensywnie pracujemy nad jego organizacją" - zaznaczył Wojciechowski.

Jak podkreślił, zespół ma się zająć m.in. grupą około 20 osób, które już są bezpieczne, wyszły cało z zamachu. "Będziemy także udzielać pomocy psychologicznej tym osobom, bo zakładamy, że mogą być pod wpływem szoku, że na pewno te przeżycia, które miały dzisiaj miejsce w muzeum Bardo, mogły mieć duży wpływ na ich psychikę" - powiedział Wojciechowski. "Chcemy także pomóc rannym, ocenić ich stan zdrowia oraz to, czy rokują na powrót do kraju w najbliższych dniach" - dodał.

"W tej chwili mamy informację o 11 rannych polskich obywatelach. Wszystkie z tych osób przebywają w dwóch szpitalach. Trzy osoby przeszły operacje. Pozostałe osoby mają głównie rany postrzałowe, rany ortopedyczne, są w dobrym stanie. Jest im na bieżąco udzielana pomoc" - podkreślił Wojciechowski.(PAP)