Polskie MSZ: trzech polskich obywateli rannych w ataku w Tunisie

Na chwilę obecną trzech obywateli Rzeczpospolitej Polskiej zostało rannych w ataku terrorystycznym, do którego doszło w środę w Tunisie - poinformował na Twitterze rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski.

Zaatakowane zostało Muzeum Bardo, od nazwy dzielnicy Tunisu, w której jest położone. Po strzelaninie ewakuowano parlament, który przylega do budynku muzeum.

"Muzeum Bardo było celem ataku terrorystycznego" - powiedział rzecznik MSW Mohamed Ali Arui. Poinformował, że muzeum zostało zaatakowane przez co najmniej dwóch mężczyzn uzbrojonych w kałasznikowy.

"Jest osiem ofiar", w tym siedmiu obcokrajowców - powiedział rzecznik. Według niego w muzeum w chwili ataku przebywało ok. stu turystów, ale większość z nich została ewakuowana.

Arui nie potwierdził, czy napastnicy przetrzymują zakładników, o czym donoszą lokalne media. "Są jednak informacje, z których wynika, że w środku nadal przebywają turyści" - oświadczył.

Według Aruiego do budynku weszły oddziały terrorystyczne.

Muzeum archeologiczne i historyczne Bardo znajduje się ok. 4 km od centrum Tunisu i jest zaliczane do największych atrakcji turystycznych stolicy.

Nie jest jasne, kim są napastnicy, ale od jaśminowej rewolucji ze stycznia 2011 roku Tunezja boryka się z islamistycznymi ekstremistami, w tym z bojownikami powiązanymi z Państwem Islamskim (IS). Szacuje się, że w szeregach dżihadystów w Syrii i Iraku walczy około 3 tys. obywateli Tunezji. Władze w Tunisie mają informacje, że kilkuset bojowników wróciło już do kraju i mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ok. 60 tunezyjskich policjantów i wojskowych zginęło dotychczas w walkach zbrojnych przy granicy algierskiej, gdzie aktywna jest grupa zbrojona powiązana z Al-Kaidą.

O godz. 16.15 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomi specjalną infolinię dla rodzin osób, które mogły być w muzeum w Tunisie, gdy doszło do ataku terrorystycznego - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Wojciechowski powiedział, że MSZ jest w stałym kontakcie ze służbami tunezyjskimi. Jak dodał, jest możliwość, że polscy turyści mogą być wśród osób przetrzymywanych przez terrorystów. Weryfikujemy te fakty wspólnie z tunezyjskimi służbami - zapewnił.

Podkreślił, że MSZ na bieżąco będzie informował o losie Polaków. "To jest zdarzenie, które już dotknęło polskich obywateli, a może dotknąć ich w jeszcze większym stopniu" - powiedział Wojciechowski.

Jak zapowiedział, numer infolinii zostanie podany tuż przed jej uruchomieniem.

W związku z sytuacją w Tunezji zwołane zostało również posiedzenie  Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - poinformowało Centrum Informacyjnego Rządu. W posiedzeniu weźmie udział premier Ewa Kopacz.

 

(PAP)