Rosja szykuje się do kolejnej aneksji - umowa z Osetią

Rosja szykuje się do kolejnej aneksji - umowa z Osetią
fot. PAP/EPA

Tbilisi potępiło układ jako krok w kierunku aneksji, a Zachód uważa go za zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

Układ  zakłada m.in. integrację sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa, swobodne przekraczanie granicy, współpracę resortów spraw wewnętrznych, uproszczenie trybu przyznawania obywatelstwa rosyjskiego.

Zawarto go na lat 25 z możliwością przedłużenia na kolejne dziesięcioletnie okresy - pisze TASS. Zaznacza, że dokument jest podstawą do stopniowego zacieśniania współpracy między Rosją a Osetią Południową przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności Osetii Południowej.

Putin zapowiedział, że na realizację umowy z budżetu Federacji Rosyjskiej na rok 2016 zostanie wydzielony dodatkowo 1 mld rubli (ok. 16 mln dolarów); dodał, że od 2008 do 2014 r. ogólna pomoc Rosji dla Osetii Południowej wyniosła ponad 43 mld rubli.

Rosja, która już wcześniej podpisała i ratyfikowała układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z Abchazją - innym separatystycznym regionem Gruzji - uznała niezależność tych regionów po krótkiej wojnie z Gruzją w roku 2008. W ślad za Rosją oba samozwańcze państwa uznały Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Abchazję i Osetię Płd. za ziemie okupowane przez Rosję.

Minister spraw zagranicznych Gruzji Tamar Beruczaszwili powiedziała w środę dziennikarzom w Tbilisi, że podpisanie przez Rosję umowy z Osetią Południową to "cyniczny i prowokacyjny krok Rosji w kierunku aneksji".

Zachód, jak pisze Reuters, obawia się, że Rosja, która obecnie świętuje rocznicę zaanektowania ukraińskiego Krymu, może także chcieć przejąć regiony wschodniej Ukrainy, które są kontrolowane przez prorosyjskich separatystów.

USA i UE oświadczyły, że nie uznają podpisanego w środę układu; zdaniem Brukseli jest on "posunięciem przeciwko wysiłkom skierowanym na umocnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie". (PAP)