UE wesprze Tunezję w walce z terroryzmem

UE wesprze Tunezję w walce z terroryzmem
PAP/EPA

"Unia Europejska zobowiązała się zmobilizować wszystkie swoje instrumenty, aby w pełni wspierać Tunezję w walce terroryzmem i reformie sektora bezpieczeństwa oraz aby zapewnić, że transformacja do demokracji oraz reformy gospodarcze przyniosą korzyści Tunezyjczykom, począwszy od młodych ludzi" - napisała Mogherini w oświadczeniu opublikowanym w środę po południu po zamachu w Tunisie.

Przekazując kondolencje rodzinom i bliskim ofiar, szefowa unijnej dyplomacji przypomniała o solidarności Unii Europejskiej z Tunezyjczykami.

"Dzisiejszym atakiem w Tunisie organizacje terrorystyczne raz jeszcze wzięły sobie na cel kraje i ludzi z regionu Morza Śródziemnego" - zauważyła Mogherini.

"To wzmacnia naszą determinację do jeszcze bliższej współpracy z naszymi partnerami w celu radzenia sobie z zagrożeniem terrorystycznym" - napisała Mogherini w oświadczeniu. Dodała, że o wyzwaniu związanym z terroryzmem rozmawiała we wtorek w Brukseli z ministrem spraw zagranicznych Tunezji Taiebem Baccouche.

W ataku terrorystycznym na muzeum w Tunisie zginęło w środę co najmniej 19 osób, w tym 17 cudzoziemców. Tunezyjski premier Habib Essid poinformował, że wśród ofiar są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy. Również premier Ewa Kopacz powiedziała, że "niestety, prawie na pewno zginęli Polacy".

UE w styczniu, po zamachach we Francji, zaczęła intensywniej zastanawiać się, jak walczyć z terroryzmem. W lutym na ten temat dyskutowali w Brukseli unijni przywódcy. Jednym z uzgodnionych kroków było zacieśnienie współpracy z partnerami zewnętrznymi. (PAP)