Jest śledztwo ws. zamachu w Tunisie, w którym zginęli Polacy

Jest śledztwo ws. zamachu w Tunisie, w którym zginęli Polacy
PAP/EPA/STR

Jak poinformował rzecznik prasowy PA Zbigniew Jaskólski, śledztwo wszczęte z art. 118a par. 1 kodeksu karnego. Mówi on, że osobie dopuszczającej się w masowym zamachu przeciwko grupie ludności zabójstwa lub powodującej ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi maksymalnie kara dożywocia.

Postępowanie prowadzi Wydział do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

"Działania prokuratury oparte są o art. 110 par. 1 kk, który pozwala prowadzić postępowanie karne wobec cudzoziemców za czyny o charakterze terrorystycznym popełnione za granicą i skierowane przeciwko obywatelom polskim" - podał Jaskólski.

Jak powiedział w czwartek rano w TOK FM prokurator generalny Andrzej Seremet, prokuratura wszczyna z urzędu śledztwo ws. poszkodowanych obywateli Polski w Tunezji. "Jest to związane z zasadą legalizmu i określonymi zasadami, które wynikają z kodeksu karnego i także w tym przypadku prokuratura (...) będzie wszczynać śledztwo. Z jakim skutkiem, zobaczymy. W każdym razie jest do tego zobowiązania. Będzie starała się współpracować na zasadach - tu chyba nie mamy umowy dwustronnej - przynajmniej na zasadzie wzajemności z Tunezją" - powiedział Schetyna.

"Z naszych obserwacji i z tego, co wiemy, choćby na postawie przekazów medialnych, wydaje się, że jest to kraj w miarę zorganizowany, nie jest objęty jakąś anarchią, co dotyczy wielu państw tego regionu. Można wobec tego oczekiwać, że pewne nasze wnioski rekwizycyjne zostaną przez tamtejsze władze uwzględnione i zobaczymy, jaki przyniosą rezultat" - dodał.

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na słynne Muzeum Narodowe Bardo. Terroryści z karabinami strzelali do zwiedzających muzeum i do ludzi w autobusach zaparkowanych opodal. Zginęły w nim 22 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów - wynika z najnowszego bilansu tunezyjskiego MSW. Jest ok. 40 rannych.

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek rano, że według najnowszych informacji w zamachu w Tunisie zginęło dwóch Polaków, dwie osoby są zaginione, a dziewięcioro Polaków zostało rannych.

(PAP)