Schetyna w Turcji - liczy na lepszą współpracę

Schetyna w Turcji - liczy na lepszą współpracę
PAP/Leszek Szymański

Z kolei szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu podkreślił, że realne jest podwojenie wymiany handlowej Turcji z Polską.

W polskiej delegacji znalazło się ponad 150 przedsiębiorców z różnych branż, a także przedstawiciele kilku ministerstw.

Ministrowie nawiązywali do 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją; obchody odbyły się w ubiegłym roku.

"Polska i Turcja mają swoją, wspólną historię. Jest wiele podobieństw między krajami, jeśli chodzi o historię, wiele przestrzeni, gdzie dobrze współpracujemy; jest wiele, w których chcemy współpracować lepiej" - powiedział Schetyna.

W tym kontekście mówił o kwestiach bezpieczeństwa, członkostwie w NATO, kontaktach gospodarczych, samorządowych, a także współpracy międzyparlamentarnej.

"Rozpoczynamy następne 600 lat.(...) To będzie dobre 600 lat" - ocenił szef polskiego MSZ.

Turecki minister podkreślił, że stosunki między Polską a Turcją są "idealne". "W jakiej dziedzinie nie spojrzeć, są na bardzo wysokim poziomie. Nie poprzestajemy na sferze politycznej. W sferze gospodarczej nasza współpraca dynamicznie się rozwija" - przekonywał.

Wymiana handlowa między obu krajami wynosi około 5 miliardów dolarów. Cavusoglu podkreślił, że nie jest bezpodstawne założenie, aby podwoić ten poziom. Jednak, jak ocenił, inwestycje nie są na wystarczającym poziomie. Mówił też, że możliwe są wspólne polsko-tureckie inwestycje na rynkach trzecich.

W trakcie gali ambasador Turcji w Polsce Yusuf Ziya Ozcan odebrał z rąk Schetyny odznakę Bene Merito.

W środę rano Schetyna złoży wieniec w mauzoleum Ataturka w Ankarze. Następnie Schetynę przyjmą prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i szef MSZ Cavusoglu.

Polski minister weźmie też udział w otwarciu polsko-tureckiego forum ekonomicznego w Ankarze.

Z Ankary Tomasz Grodecki i Małgorzata Werner-Woś (PAP)