Amsterdam bez prądu. Tysiące ludzi utknęły na lotnisku

Amsterdam bez prądu. Tysiące ludzi utknęły na lotnisku
PAP/EPA
 Obecnie dostawy prądu na lotnisko zostały przywrócone. "Rozkład lotów nadal jest jednak zakłócony" - poinformowała jednak rzeczniczka lotniska.
 
Według przedstawicielki portu przyloty są nadal przekierowywane na inne lotniska i należy spodziewać się opóźnień wylotów. "Zaczynamy powoli wracać do normy, ale nadal wiele lotów jest przekierowywanych" - powiedziała anonimowo rzeczniczka.

Położony pod Amsterdamem Schiphol, czwarty co do wielkości port lotniczy w Europie, przeszedł na zasilanie awaryjne, ale rozkład lotów "jest poważnie zakłócony" - przekazała rzeczniczka lotniska na Twitterze.

TenneT poinformował, że awaria dotknęła dużą część prowincji Holandia Północna, na zachodzie kraju, zamieszkaną przez ok. 2,7 mln ludzi.

Operator podał, że awarię spowodowała usterka w podstacji wysokiego napięcia, znajdującej się w miejscowości Diemen pod Amsterdamem. Po półtorej godziny prąd przywrócono w niektórych częściach regionu.

W całym kraju odwołano wiele połączeń kolejowych; w regionie Amsterdamu i w samym mieście pociągi nie kursują w ogóle, nie działa też sygnalizacja świetlna.

Publiczna telewizja NOS podała, że szpitale również przełączyły się na zapasowe generatory prądu.(PAP)