Gdańsk: znaleziono substancję do produkcji amfetaminy wartą 20 milionów

Gdańsk: znaleziono substancję do produkcji amfetaminy wartą 20 milionów
wikipedia

Gdańsk: Prawie 7 tys. litrów BMK, wartej ok. 20 mln zł substancji służącej do wytwarzania amfetaminy, zabezpieczyli w podwarszawskim magazynie funkcjonariusze gdańskiego CBŚP.

Jak poinformował we wtorek Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, która prowadzi śledztwo dotyczące grupy "Wariata", mające płynną postać BMK znajdowało się w prawie 350 pojemnikach o pojemności 20 litrów każdy.

Zaplombowane pojemniki opatrzone były etykietami wskazującymi, że sprowadzono je z Chin. Wewnątrz miały znajdować się legalne substancje - poliglikozydy alkilowe powszechnie używane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, jako podstawowe składniki wielu żeli i płynów służących do kosmetycznego i dermatologicznego oczyszczania skóry.

Jednak - jak poinformował Marciniak, wstępne badania chemiczne wykonane przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Warszawie wykazały, że zabezpieczony płyn to BMK, czyli benzylometyloketon - organiczny związek chemiczny służący do wytwarzania amfetaminy.

Rzecznik dodał, że ze skonfiskowanej ilości BMK można - w zależności od umiejętności chemika, uzyskać od 9,5 do 12 ton siarczanu amfetaminy, pod postacią którego to związku najczęściej sprzedawany jest ten narkotyk.

Marciniak wyjaśnił, że na trop BMK natrafili funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach. "Prowadząc kontrole w różnych firmach ustalili, że w jednym z magazynów niedaleko stolicy mogą znajdować się pojemniki z podejrzaną substancją. Pojemniki te - zanim trafiły pod Warszawę, podróżowały zresztą pomiędzy różnymi magazynami na terenie Polski" - powiedział PAP Marciniak dodając, że funkcjonariusze UKS nawiązali współpracę z gdańskim CBŚP, po czym - po konsultacji z gdańską prokuraturą, wspólnie przeszukali wspomniany magazyn.

Z ustaleń prokuratury i CBŚP wynika, że Aleksander E. współdziałał z grupą przestępczą Damiana W., aczkolwiek nie jako członek tej grupy, lecz jako jeden z kooperantów. Jest on podejrzany o popełnienie w okresie od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. przestępstw: obrotu znacznymi ilościami BMK, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i posługiwania się podrobionymi dokumentami. "Jednym z odbiorców BMK oferowanego przez E. była grupa +Wariata+" - dodał Marciniak.

BMK ma postać oleistej, żółtawej cieczy. Jest najważniejszym, podstawowym, substratem niezbędnym podczas produkcji amfetaminy.

Grupa "Wariata" działała od stycznia 2013 do marca ub.r., kiedy to zatrzymano pierwszych jej członków, w tym Damiana W. Na ślad grupy natrafili - w efekcie pracy operacyjno-śledczej, funkcjonariusze gdańskiego CBŚP działający pod nadzorem prokuratorów z gdańskiej PA.

Grupie tej zarzuca się handel bronią i znacznymi ilościami narkotyków (w grę wchodziło ponad 7 kg marihuany, 9 kg amfetaminy i ponad 180 litrów BMK). Gang zajmował się też czerpaniem korzyści z prostytucji: przestępcy zamieszczali ogłoszenia w serwisach internetowych, organizowali i nadzorowali wyjazdy prostytutek do klientów oraz do nocnego klubu w Gdańsku, a także udostępniali prostytutkom mieszkania wynajmowane w Trójmieście, Elblągu, Malborku, Tczewie i Pruszczu Gdańskim.

Część podejrzanych w tej sprawie usłyszało też zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej: w mieszkaniach, z których korzystali, znaleziono m.in. pistolet maszynowy, pistolet z tłumikiem, rewolwer oraz ponad sto sztuk amunicji. Członkowie grupy mieli też uprowadzić i pobić mężczyznę, a także podpalić osiem samochodów oraz drzwi wejściowe do różnych lokali, w tym salonów masażu. Podpalenia miały - zdaniem prokuratury, służyć zastraszaniu konkurencji.

Do dziś w śledztwie zarzuty postawiono w sumie 36 osobom, z których 20 miało w opinii śledczych należeć do grupy przestępczej Damiana W., a pozostali luźno z nią współpracowali. Wszyscy podejrzani w tej sprawie to mieszkańcy Trójmiasta i okolic.

(PAP)