Niklas nad Polską - telekonferencja premier i wojewodów

Premier Ewa Kopacz w trybie pilnym zwołała na środę (1 kwietnia) na godz. 10.00 w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa telekonferencję z wojewodami z terenów dotkniętych skutkami wichur, przechodzących nad Polską. W telekonferencji udział wezmą także przedstawiciele kierownictwa resortów: spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji, a także przedstawiciele straży pożarnej - głosi komunikat zamiszeczony w seriwsie premier. gov.pl

 


Podczas telekonferencji Kopacz podkreślała, że ważne jest m.in. szybkie oszacowanie strat i pomoc dla poszkodowanych. Podczas telekonferencji poinformowano ją, że samorządy zbierają informacje o stratach, a wojewodowie mają je przekazać do MAC.

Premier zobowiązała wojewodów do jak najszybszego wypłacenia zasiłków osobom poszkodowanym. Poleciła także, aby niezależnie od okresu świątecznego, wszystkie służby wojewodów pozostawały w stanie podwyższonej gotowości.

Jak poinformowało CIR, o zagrożeniach związanych z wichurami informował Regionalny System Ostrzegania. System ten jest dostępny od 1 stycznia 2015 r. w regionalnej telewizji i w aplikacji na telefon (ściągnęło są już ponad 200 tys. obywateli).

Najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 100 km/h odnotowano we wtorek i w nocy z wtorku na środę, na obszarze województw: dolnośląskiego oraz śląskiego. W całym kraju uszkodzonych zostało około 400 budynków (w tym ponad 150 mieszkalnych) oraz wiele linii energetycznych. Braki w dostawach prądu odczuło ok. 65 tys. odbiorców.

W środę rano rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak poinformował PAP, że w związku z wichurami, które przeszły we wtorek i w nocy z wtorku na środę nad Polską, strażacy interweniowali blisko 2,5 tys. razy. Najczęściej wyjeżdżali do akcji w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

Z danych PSP wynika także, że w miejscowości Sokołowsko w woj. dolnośląskim poszkodowane zostały dwie osoby. Na samochód, którym jechały, przewróciło się drzewo. Tuż przed telekonferencją MACpoinformowało o kolejnej, trzeciej, rannej osobie.

Z kolei w Henrykowie i Olszewie (woj. wielkopolskie) przeszła trąba powietrzna, uszkodzonych zostało 13 budynków w tym 3 budynki mieszkalne. Dwa budynki zostały całkowicie zniszczone.

Strażacy nadal usuwają skutki wichur. "Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic w miastach i dróg. W woj. dolnośląskim do zablokowania dróg doszło na drogach krajowych numer 3, 5 i 12. Trudna sytuacja w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, oławskim i mieście Wrocławiu" - podał Frątczak.(PAP, CIR)