Irańczycy cieszą się z porozumień nuklearnych

Irańczycy cieszą się z porozumień nuklearnych
PAP/EPA

Część alei Wali Asr, która dzieli metropolię na część zachodnią i wschodnią, była zablokowana przez sznur samochodów, których kierowcy klaksonami wyrażali swoją radość z powodu osiągnięcia ramowego porozumienia. Przechodnie śpiewali i tańczyli, robili gest victoria i wymachiwali białymi chusteczkami - relacjonuje AFP.

"Niezależnie od tego, jaki będzie finał negocjacji, jesteśmy zwycięzcami" - powiedział AFP 30-letni aktor Behrang Alawi. "Teraz będziemy mogli żyć normalnie, jak reszta świata" - dodał 50-letni Dawoud Gafari.

26-letnia Fatima Haszemian liczy, że porozumienie "wymaże zły wizerunek Iranu", a relacje jej kraju z innymi państwami się poprawią.

Nagranie umieszczone na Facebooku przedstawia kobiety, które klaszczą i dziękują prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu. Według agencji Reutera wstępne porozumienie najpewniej przyczyni się do wzrostu popularności szefa państwa wśród milionów młodych ludzi, którzy głosowali na niego w 2013 roku.

Reuters zauważa też, że dotychczas konserwatywni przeciwnicy Rowhaniego otwarcie nie skrytykowali porozumienia.

Według AFP oznaką tego, że ramowe porozumienie to kluczowy moment negocjacji, było transmitowanie na żywo przez telewizję państwową przemówienia prezydenta USA Baracka Obamy.

Wielu irańskich internautów umieściło na Twitterze swoje "selfie" zrobione przed telewizorem w czasie, gdy Obama mówił o "historycznym porozumieniu" z Teheranem.

Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Niemiec i Rosji - i Iranu ogłosili w czwartek w Lozannie, w Szwajcarii, porozumienie w sprawie kluczowych punktów, które będą podstawą finalnego układu nuklearnego do 30 czerwca. Ramowe porozumienie zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat.

W ramach przyszłego porozumienia irańskie zdolności wzbogacania uranu zostaną ograniczone o ponad dwie trzecie; kraj będzie dysponował ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie). Iran pozbędzie się też reaktora, który mógłby produkować pluton. W zamian za ograniczenie programu, nałożone na Iran amerykańskie i europejskie sankcje zostaną zniesione, ale dopiero wtedy, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdzi wywiązywanie się przez Teheran ze swych zobowiązań. Sankcje będą mogły być ponownie wprowadzone, jeśli umowa nie będzie przestrzegana. (PAP)