Dzień bezpłatnych porad prawnych

Dzień bezpłatnych porad prawnych

Podczas dnia bezpłatnych porad pomoc prawna będzie udzielana w wyznaczonych kancelariach - zarówno w miastach wojewódzkich, jak i mniejszych miejscowościach oraz w wyznaczonych siedzibach okręgowych rad adwokackich i okręgowych izb radców prawnych.

Łącznie 18 kwietnia akcje adwokatów i radców obejmą swym zasięgiem około 180 miast w Polsce. Weźmie w nich udział ponad 580 adwokatów i kilkuset radców prawnych.

Adresy, gdzie można zgłosić się po poradę, są zamieszczone na stronie www.adwokatura.pl. Informacje o poradach adwokackich można też uzyskać pod warszawskim numerem telefonu: (22) 505-25-00. Z kolei informacje o poradach udzielanych przez radców można znaleźć w zakładce aktualności na stronie www.kirp.pl.

W większości wyznaczonych punktów pomoc będzie można uzyskać w godz. 9-15. Wyjątek, jeśli chodzi o porady udzielane przez adwokatów, będą stanowiły izby w Bydgoszczy i Bielsku-Białej. W okręgu bydgoskim adwokaci bezpłatnych porad udzielą już w piątek, zaś w Bielsku-Białej w kolejną sobotę, 25 kwietnia. Jak wyjaśniła Naczelna Rada Adwokacka, te zmiany terminów wynikają z wcześniej zaplanowanych szkoleń i zgromadzeń izb.

Prawnicy przypominają jednocześnie, że osoby zainteresowane poradami powinny przynieść ze sobą jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą ich spraw. Chodzi na przykład o umowy, akty notarialne i pisma z urzędów, co pozwoli na uzyskanie pełniejszej porady.

Inicjatywy prawników kierowane są do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. Z dotychczasowych doświadczeń mecenasów wynika, że najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.

"Zdecydowanie rzadziej zgłaszane są problemy z zakresu prawa karnego" - zaznaczają adwokaci.

W maju zeszłego roku - podczas poprzedniej edycji dnia bezpłatnych porad adwokackich - ponad 750 adwokatów udzieliło około 8 tys. bezpłatnych porad. Najwięcej konsultacji przeprowadzono w: Katowicach, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Z kolei we wrześniu 2014 r., podczas poprzedniej edycji "Niebieskiego parasola", radcowie udzielili 8,5 tys. porad.

"Niebieski parasol" w tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany w dwóch terminach: w sobotę oraz - w większym zasięgu - tradycyjnie we wrześniu. "W tym roku było naszym zamierzeniem, aby dodatkowo zorganizować sobotnią edycję akcji, czyli w tym samym terminie, co akcja adwokatury" - powiedział PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Radców Prawnych Grzegorz Furgał.

Akcje adwokatów i radców honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym m.in. dla osób niezamożnych, seniorów, kombatantów i weteranów. Inne z zapisów projektu dotyczą m.in. infolinii udzielającej informacji prawnej. Prace nad uregulowaniem tej kwestii trwają od wielu lat, na potrzebę tego typu regulacji wskazywało wielu prawników.

"Świadomość prawna społeczeństwa jest w naszym kraju nadal bardzo niska, a nieznajomość prawa boleśnie dotyka obywateli. Polacy nie znają legalnych rozwiązań problemów, a po pomoc sięgają w ostateczności i nierzadko późno, np. gdy sprawa jest już bardzo skomplikowana albo trafiła do sądu" - wskazała NRA w komunikacie zapowiadającym akcję bezpłatnych porad.

(PAP)