PŚ w skokach: w nowym sezonie cztery konkursy w Polsce

PŚ w skokach: w nowym sezonie cztery konkursy w Polsce

"Zorganizowanie indywidualnego konkursu Pucharu Świata na skoczni K-95 w Szczyrku Skalitem w styczniu 2016 roku zaproponował Polskiemu Związkowi Narciarskiemu dyrektor konkurencji skoków FIS Austriak Walter Hofer. To pierwszy przypadek, aby cztery imprezy pucharowe gościła Polska. Wprawdzie propozycję komisji musi zaaprobować 7 czerwca w Warnie Komitet Wykonawczy narciarskiej centrali, to jednak nigdy nie zdarzyło się, aby nie zgodził się on z propozycjami komisji kalendarzowej" - powiedział Wąsowicz.

W przeszłości zdarzył się nawet przypadek "dołożenia" jednego konkursu. Dzięki temu w styczniu 2012 roku światową czołówkę

gościła Wisła.

Szczyrk będzie trzecią miejscowością w Polsce, obok Wisły i Zakopanego, która przyjmie skoczków w przyszłym sezonie Pucharu Świata.

Konkurs na skoczni w Szczyrku odbędzie się w środę 20 stycznia. Następnego dnia zawodnicy rywalizować będą w Wiśle. Piątek poświęcony będzie na przejazd sportowców pod Tary, gdzie na Wielkiej Krokwi rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę dwa kolejne. Zawody w Zakopanem w nowym sezonie ponownie będą składały się z konkursu drużynowego i indywidualnego.

Pierwszą imprezę na skoczni normalnej w Szczyrku Skalitem rozegrano w 1937 roku. W 2008 zakończyła się gruntowna przebudowa obiektu. Powstał kompleks trzech całorocznych skoczni, których punkty konstrukcyjne wynoszą 95, 70 i 40 m.

Imprezą o najwyższej randze, jaka została przeprowadzona dotychczas na skoczni Skalite, był konkurs Letniej Grand Prix w 2011 r. Dwa lata wcześniej rywalizowali tam młodzi skoczkowie podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży "Śląsk Beskidy 2009". Obiekt był też areną mistrzostw Polski.

(PAP)