Gdańsk: zarzut i areszt dla ojca podejrzewanego o zabicie córki

Do zabójstwa doszło w czwartek po południu, ciało dziecka odnaleziono w parku w Gdańsku-Brzeźnie. Matka dziecka poinformowała policję, że z przedszkola odebrał je ojciec; była zaniepokojona, że nie dotarli jeszcze do domu.

Szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa Ewa Burdzińska poinformowała w sobotę dziennikarzy, że "prokuratura postawiła podejrzanemu mężczyźnie zarzut popełnienia zabójstwa, zbrodni z artykułu 148 paragraf 1 kodeksu karnego".

Wyjaśniła, że "na obecnym etapie postępowania zdecydowano o tym, że jest to zarzut zabójstwa bez szczególnego okrucieństwa". Nie wykluczyła możliwości zmiany w tym zakresie bo "kodeks postępowania karnego przewiduje instytucję zmiany postanowienia o postawieniu zarzutów".

"Na obecnym etapie jest zbyt wcześnie, aby o tym przesądzać, ponieważ decyzja zostanie podjęta po analizie ostatecznej opinii sądowo-lekarskiej, która odpowie na pytanie, jaki był mechanizm śmierci dziewczynki" - wyjaśniła. Obecnie prokuratura dysponuje wstępną opinią.

Mężczyzna został w sobotę przesłuchany przez prokuratura. Jak podała Burdzińska, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. "Po wahaniach złożył obszerne, szczegółowe wyjaśnienia, opisał przebieg zdarzenia" - dodała.

Prokurator poinformowała, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ, na wniosek prokuratury, podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres trzech miesięcy. Podała, że sąd podzielił argumentację prokuratury, że sprawstwo podejrzanego zostało uprawdopodobnione w sposób bardzo wysoki, zaś w sprawie istnieją przesłanki zastosowania aresztowania. Taką przesłanką jest też sama kara grożąca podejrzanemu za tę zbrodnię.

Jak mówiła, za przestępstwo obecnie zarzucane podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od lat 8, bądź kara pozbawienia wolności 25 lat lub dożywotnie pozbawienie wolności. Gdyby prokurator zdecydował o zmianie zarzutu na zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem to kara pozbawienia wolności nie byłaby krótsza niż 12 lat.

Burdzińska poinformowała, że "podejrzany wyjaśnił, że tak naprawdę nie wie, dlaczego to zrobił". "Z wyjaśnień, które złożył można wysnuć, iż winą za swoje postępowania obarcza zażywanie środków odurzających, z którymi miał problemy od jakiegoś czasu" - dodała. "Podejrzany wspominał o środku odurzającym, który potocznie nazywa się marihuaną i za spożywanie tego środka obwinia swoje postępowanie; twierdzi, że spożywanie takiego środka spowodowało to, że podjął takie działania, a nie inne" - powiedziała.

Zaznaczyła, że została zabezpieczona krew podejrzanego i będzie badana pod kątem obecności środków odurzających bądź alkoholu. Wyniki badań powinny być znane w ciągu ok. dwóch tygodni.

Burdzińska powiedziała, że ze wstępnej opinii sądowo-lekarskiej wynika, że dziecko zmarło śmiercią gwałtowną, nagłą i zgon nastąpił wskutek uszkodzeń ciała, głównie okolicy głowy. "Uszkodzenia powstały w wyniku uderzania dziewczynki kilkakrotnie narzędziem tępokrawędzistym, którym mógł być kamień" - dodała.

W dniu zabójstwa 31-latek wyszedł na własne żądanie z oddziału detoksykacyjnego jednego z gdańskich szpitali. Do szpitala zgłosił się sam i przebywał tam dwa dni z powodu zażywania środków odurzających. Prokurator nie potwierdziła, że po wyjściu ze szpitala zażywał narkotyki.

Burdzińska zaznaczyła, że mężczyzna "ma świadomość tego, co zrobił i jak pokreślił, bardzo żałuje tego, co się stało, bardzo żałuje za swój czyn". "Wyraził dużą skruchę" - dodała. Wyjaśniła, że z tego, co mówi podejrzany, nie był to czyn zaplanowany. "Był to czyn, który popełnił pod wpływem zamiaru nagłego, który pojawił się w jego psychice nagle (...), natomiast dlaczego się taki zamiar pojawił, to trudno to ustalić na obecnym etapie postępowania" - tłumaczyła.

Na podstawie składanych wyjaśnień i obserwacji zachowania podejrzanego oceniła, że istnieje "absolutna konieczność poddania go badaniom przez biegłych lekarzy psychiatrów". "Podejrzany mówiąc o zamiarze o pozbawieniu życia dziecka, który u niego powstał wspominał o jakimś przymusie, który mu towarzyszył" - dodała.

"Badanie ma się odbyć na terenie aresztu śledczego w najbliższym czasie, ponieważ istnieje uzasadniona i bardzo poważna wątpliwość co do jego poczytalności"- dodała. Podejrzany zeznał, że wcześniej nie leczył się psychiatrycznie.

W piątek prokuratorzy przesłuchali matkę dziewczynki. Prokurator, ze względu na dobro postępowania, odmówiła odpowiedzi na pytanie o szczegóły zeznań kobiety. Podała, że ojciec i matka dziewczynki nie byli ze sobą w konflikcie.

Mężczyzna miał pełnię praw obywatelskich. Rodzice dziewczynki żyli w konkubinacie, wcześniej mieszkali razem, ale obecnie żyli w dwu różnych miejscach.

(PAP)