Ratownicy górscy podsumowali sezon. GOPR i TOPR pomógł 5 tysiącom osób

Ratownicy górscy podsumowali sezon. GOPR i TOPR pomógł 5 tysiącom osób
Fot: Grzegorz Momot/PAP

Ratownicy GOPR i TOPR działali najczęściej na górskich szlakach, jak i na stokach narciarskich (na podstawie umów podpisanych z zarządzającymi tymi terenami).

GOPR ratowało 2 719 narciarzy, zaś TOPR pomogło 2 125 miłośnikom sportów zimowych. Najczęstszymi urazami wśród narciarzy były otarcia, skręcenia kończyn i drobniejsze złamania. Zdarzały się jednak urazy kręgosłupa czy wstrząśnienia mózgu. Przed tymi ostatnimi chroni kask, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników narciarstwa.

Jak przyznają ratownicy, najczęstszą przyczyną wypadków na stokach były niedostateczne umiejętności połączone z brawurą. Ratownicy podkreślają również, że od kilku lat obserwują wzrost liczby osób zainteresowanych sportem i turystyką górską.

Sezon zimowy w górach to także turystyka na szlakach. Zimą góry są szczególnie niebezpieczne i nawet najlepsze przygotowanie może zakończyć się dramatem. Od grudnia do marca ratownicy 578 razy wyruszali z pomocą na górskie szlaki. W sumie udzielili pomocy 691 osobom. Wśród tych interwencji były m.in. akcje poszukiwawcze czy wypadki na szlaku, ale także pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku zejścia lawiny.

Przypominamy, że w wielu miejscach wciąż zalega śnieg, a w niektórych miejscach obowiązuje zagrożenie lawinowe. W ubiegły piątek spod Rysów w Tatrach zeszła lawina. Troje turystów zostało porwanych przez śnieg – na szczęście udało im się wydostać o własnych siłach. Ratownicy apelują, że przed wyjściem w góry należy sprawdzić i ocenić warunki na szlakach oraz rozsądnie dobrać trasę.

W 2015 r. MSW podpisało umowy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego. TOPR otrzyma od Ministerstwa 3 mln 66 tys. zł na prowadzenie działań ratowniczych oraz 2 mln 512 tys. zł na utrzymanie i remont śmigłowca ratunkowego. Natomiast GOPR na prowadzenie działań ratowniczych otrzyma 7 mln 221 tys. zł.

(PAP)