Pyrkon, największe spotkanie fanów fantastyki w Polsce

Pyrkon, największe spotkanie fanów fantastyki w Polsce
Fot: Klapi/Wikipedia

Pyrkon organizowany jest po raz 15. Pierwszy konwent o tej nazwie odbył się w 1999 r. w jednej z poznańskich szkół. Tegoroczna edycja Pyrkonu potrwa trzy dni i zajmie 10 hal na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

- Spodziewamy się ok. 30 tys. uczestników. Pyrkon to też miejsce dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z fantastyką – mamy wiele prelekcji i wykładów. Są także punkty programu dla tych, którzy chcą współtworzyć ten świat i wydawać swoje książki albo gry – powiedział główny koordynator festiwalu Michał Karzyński.

Do najbardziej widowiskowych części konwentu należy konkurs strojów „Maskarada”. Tysiące fanów przebierze się w wymyślne stroje rodem z literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Na Pyrkonie będzie też działała wielka wypożyczalnia gier planszowych dostępna w otwartym 24 godziny na dobę tzw. Games Roomie. - Wypełniamy planszówkami całą halę. Mamy ogromną ilość osób, które będą tłumaczyły zasady, więc zapraszamy wszystkich, aby spróbowali – zachęca Karzyński.

Fani serialu „Gra o tron” opartego na serii książek będą mogli usiąść na replice żelaznego tronu, który pojawia się w filmie. Ponadto dla zwycięzców konkursów czekają filmowe gadżety.

Jedną z hal wypełnią założone przez fanów specjalne wioski, które przeniosą uczestników konwentu do innych światów. Pojawią się figury z uniwersum Gwiezdnych Wojen, rekonstrukcje postapokaliptycznych realiów gier z serii Fallout i książek Metro 2033; czy wioska japońska, w której będzie można napić się herbaty z tego kraju.

Na liście tegorocznych gości konwentu jest Dmitry Glukhovsky, autor popularnych książek i twórca uniwersum Metro 2033. Pisarz stworzył wizję świata, w której ludzie po katastrofie nuklearnej żyją w podziemnych tunelach i stacjach moskiewskiego metra.

Program festiwalu trwa całą dobę i w tym roku składa się z ponad 1 400 godzin. Pyrkon gromadzi miłośników szeroko pojętej fantastyki, polskich oraz zagranicznych pisarzy, twórców komiksów i gier. Nazwa festiwalu pochodzi od słowa „pyra”, które w gwarze wielkopolskiej oznacza ziemniaka. Konwent w ubiegłym roku odwiedzili goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, a także Izraela, Japonii i USA. Jak przekazują organizatorzy, Pyrkon to największa tego typu impreza w Europie Środkowej.

(PAP)