Szef NATO apeluje o "globalną odpowiedź" ws. imigrantów

Szef NATO apeluje o globalną odpowiedź ws. imigrantów
EPA/ANTONIO COTRIM

"Powinniśmy wspólnie zmierzyć się z tym kryzysem. Chodzi o wielkie międzynarodowe wyzwanie, które wymaga globalnej odpowiedzi" - zadeklarował Stoltenberg podczas spotkania z dziennikarzami podczas wizyty w Lizbonie.

"To, co NATO czyni, aby ustabilizować sytuację w Afganistanie, jest elementem rozszerzonej reakcji na problem uchodźców na Morzu Śródziemnym" - dodał, podkreślając jednocześnie współpracę wojskową Sojuszu z Jordanią i Irakiem.

"Jesteśmy także gotowi do współpracy z Libią, gdy tylko sytuacja na to pozwoli" - oznajmił na zakończenie spotkania z szefem portugalskiej dyplomacji Rui Machetem.

Witając z zadowoleniem kroki podjęte przez Unię Europejską "aby zwiększyć jej obecność na morzu w celu pomocy uchodźcom i walki z przemytem ludzi" Stoltenberg przypomniał, że każda instytucja odgrywa "różną rolę".

"UE działa na poziomie kontroli granic i polityk imigracyjnych. NATO pomaga stabilizować kraje regionu" - zapewnił, przypominając jednocześnie, że "ta kwestia nie dotyczy jedynie Afryki Północnej, gdyż jak wiemy, imigranci przybywają także z Azji, Afganistanu i Bliskiego Wschodu".

Sekretarz generalny NATO wypowiadał się osiem dni po największej w ostatnich miesiącach tragedii na Morzu Śródziemnym, gdy zatonął kuter z nielegalnymi imigrantami płynący z Libii do Włoch; w wypadku mogło zginąć nawet 900 osób.

(PAP)