Łukaszenka - Rosjanie nadal braćmi Białorusinów

Łukaszenka - Rosjanie nadal braćmi Białorusinów
PAP/EPA

„Jesteśmy waszymi braćmi – zwrócił się Łukaszenka do Rosjan. – Zawsze byliśmy razem i będziemy razem. Ale pozwólcie nam mieć własny punkt widzenia” – oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, Białoruś i Rosja nie są sobie obce i łączy je wielowiekowa historia, wspólne wartości duchowe oraz mentalność. „Razem wywalczyliśmy wielkie zwycięstwo i razem budujemy przyszłość” – oznajmił.

Według niego oponenci Białorusi straszą ją, że straci swoją niepodległość w tworzonej wraz z Rosją, Kazachstanem i Armenią EUG. Zapewnił jednak, że takie twierdzenia są bezpodstawne, a Białoruś czerpie korzyści gospodarcze z członkostwa w tej organizacji.

Podkreślił, że Białoruś jest niezawodnym ogniwem łączącym Wschód i Zachód oraz opowiedział się za zniesieniem sankcji i ograniczeń w międzynarodowej współpracy. Zaznaczył też, że jest dumny ze znakomitych stosunków nie tylko z Rosją, ale również z Chinami i Indiami.

„Poprawiają się stosunki z Unią Europejską” – dodał, podkreślając, że Białorusi zależy na podniesieniu dwustronnej współpracy na nowy szczebel. Zaznaczył też, że mimo różnic zdań Białoruś nigdy nie stwarzała przeszkód dla europejskiego biznesu.

„Strategiczny cel białoruskiej polityki zagranicznej jest jasny: stworzenie optymalnej równowagi naszych interesów między różnymi ośrodkami siły i budowanie równoprawnej współpracy z wiodącymi graczami na scenie międzynarodowej” - podsumował.

Prezydent zaznaczył również, że międzynarodowa sytuacja zmusza kraj do wzmacniania potencjału obronnego. (PAP)