Pawilon Watykanu na Expo za 3 mln euro. Papież zirytowany

Pawilon Watykanu na Expo za 3 mln euro. Papież zirytowany
fot. PAP/EPA

W komentarzach podkreśla się, że Franciszek wolałby, aby pieniądze wydano inaczej. Na budowę watykańskiego pawilonu po milionie euro przeznaczyły kolejno: Papieska Rada Kultury, episkopat Włoch i archidiecezja mediolańska.

Przypomniano przy okazji, że Kościół włoski wyasygnował mniejsze sumy na tak pilne potrzeby i wyzwania, jak walka z epidemią eboli w Afryce, powódź w Genui czy wsparcie dla prześladowanych chrześcijan z Iraku.

Nie brak opinii, że w tej sytuacji niemal pewne jest to, że wbrew nadziejom organizatorów oraz kurii w stolicy Lombardii papież nie odwiedzi wystawy Expo, która otwarta będzie od 1 maja do końca października pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Na razie zapowiedziano, że w dniu jej piątkowej inauguracji Franciszek wystosuje specjalne orędzie.

Przedstawiając w połowie kwietnia watykański pawilon przewodniczący Papieskiej Rady Kultury i zarazem jego komisarz kardynał Gianfranco Ravasi podkreślał, że będzie on „,minimalistyczny, bardzo prosty”, „zgodny z duchem” pontyfikatu papieża Franciszka.

To będzie tylko 300 metrów kwadratowych, czyli bardzo mało w porównaniu z tysiącami metrów zagospodarowanych przez niektóre kraje - zauważył kardynał Ravasi. Zwracał też uwagę na skromną realizację projektu Watykanu.

Przy wejściu do jego pawilonu zwiedzających widać będą hasła: „Nie samym chlebem żyje człowiek” oraz „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Najważniejszym elementem dekoracji będzie długi, interaktywny stół, na którym zaprezentowane zostaną różne formy głodu.

Wyświetlane będą filmy o inicjatywach charytatywnych Kościoła na świecie. Wystawione też będą dwa arcydzieła przedstawiające Ostatnią Wieczerzę: obraz Tintoretta i arras Rubensa.(PAP)