Kościelna zbiórka na rzecz poszkodowanych w Nepalu

Kościelna zbiórka na rzecz poszkodowanych w Nepalu
fot. PAP/EPA, wideo: Superstacja

Przed kilkoma dniami „o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu i w krajach sąsiednich” apelował papież Franciszek. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do biskupów diecezjalnych zaproponował, aby w niedzielę 10 maja oprócz modlitwy odbyła się także zbiórka do puszek w kościołach. - Kościół Katolicki w Polsce pragnie okazać konkretny znak solidarności z ofiarami żywiołu. Potrzebna jest zarówno modlitwa, jak też wsparcie osób poszkodowanych, w tym szczególnie pomoc dla wszystkich cierpiących w szpitalach pozbawionych podstawowych środków medycznych – napisał w liście Gądecki.

Caritas Polska przekazała już kwotę 30 tys. euro na pierwszą pomoc. Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 mln euro dla ofiar trzęsienia ziemi.

Według najnowszych danych nepalskiego MSW w sobotnim trzęsieniu ziemi, najsilniejszym w Nepalu od 80 lat, zginęło prawie 5,5 tys. ludzi, a niemal 11 tys. zostało rannych. Trzęsienie całkowicie zniszczyło także blisko 135 tys. domów. Kolejne 93 tys. zabudowań zostało uszkodzonych.

(PAP)