Amerykański superokręt w Gdyni

Amerykański superokręt w Gdyni
PAP/Piotr Wittman

Podczas wizyty dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan ma spotkać się z przedstawicielami Marynarki Wojennej i miejscowych władz miasta m.in. szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów kmdr Grzegorzem Tarkowskim, dowódcą Centrum Operacji Morskich wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą oraz prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

Ambasada USA w Polsce poinformowała, że amerykański okręt operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów mających na celu „zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności” w tej części Europy.

Jak podkreśliła ambasada, wizyta USS Jason Durham to „potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski” oraz zobowiązań związanych z realizacją artykułu 5. Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Okręt ma wypłynąć z Gdyni w sobotę.

USS Jason Durham to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie jednostek amerykańskiej Marynarki Wojennej. Wyposażony jest w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk. Jednostka ma 155 m długości i zabiera ok. 320 osób załogi.

Zwodowany w 2009 r. okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy tej formacji. (PAP)

rop/ laz/