Niemcy: prawicowi terroryści aresztowani

Niemcy: prawicowi terroryści aresztowani
PAP/EPA

O akcji jednostek specjalnych policji, którą przeprowadzono w kilku niemieckich landach, poinformował na swojej stronie internetowej tygodnik "Der Spiegel".

Operację przeprowadzono z udziałem ok. 250 policjantów w Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Nadrenii-Palatynacie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Podejrzani - trzej mężczyźni w wieku 56, 39 i 47 lat oraz 22-letnia kobieta, wszyscy z obywatelstwem niemieckim - dysponowali materiałem wybuchowym o dużej sile rażenia - podała prokuratura.

Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty o dużej sile wybuchowej oraz inne materiały dowodowe. Grupą kierowali dwaj mężczyźni w wieku 56 i 39 lat.

Prokuratura poinformowała, że wszczęła postępowanie przeciwko pięciu innym podejrzanym, których mieszkania przeszukano. Na razie nie zostali zatrzymani.

Na swoim profilu na Facebooku OSS określa się jako "stowarzyszenie podobnie myślących ludzi, którzy kochają niemiecką kulturę i niemieckie wartości". Na profilu zamieszczono zdjęcia z prawicowych demonstracji.

Według prokuratury grupa działa co najmniej od listopada 2014 r., gdy we Frohburgu w Saksonii na spotkaniu założycielskim zebrało się dziewięciu ekstremistów.

W trakcie obserwacji OSS stało się jasne, że członkowie grupy są w stanie spełnić swoje postulaty - przekazała prokuratura, dodając, że jeszcze nie wiadomo, jak zaawansowane były plany ataków na cztery cele, wyznaczone sobie przez radykałów.(PAP)