Grecja: wznowiono proces działaczy neonazistowskiej Złotej Jutrzenki

Grecja: wznowiono proces działaczy neonazistowskiej Złotej Jutrzenki
EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Proces działaczy, wśród których jest założyciel Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos, toczy się przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa w specjalnej sali sądowej na terenie największego greckiego więzienia, Korydallos. Jest to dopiero druga rozprawa w bacznie obserwowanym procesie; 20 kwietnia odroczono go po dwóch godzinach z powodów proceduralnych. Przed więziennym kompleksem zebrały się setki przeciwników Złotej Jutrzenki.

Zarówno na pierwszej, jak i drugiej rozprawie Michaloliakos nie stawił się przed trybunałem. Skład sędziowski zajmował się w czwartek głównie sprawami proceduralnymi. Szef ugrupowania został objęty aresztem domowym po zwolnieniu w marcu, kiedy upłynęło 18 miesięcy, czyli maksymalny dozwolony przez prawo okres aresztowania.

Michaloliakosa i kilkunastu wysokiej rangi działaczy Złotej Jutrzenki aresztowano, gdy członek partii zabił w 2013 roku antyfaszystowskiego rapera występującego przeciw rasizmowi, Pawlosa Fyssasa.

Zbrodnia wywołała antyfaszystowskie protesty w całym kraju i skłoniła rząd Grecji do podjęcia działań wobec skrajnie prawicowej Złotej Jutrzenki, która w 2012 roku po raz pierwszy znalazła się w parlamencie. Dobre rezultaty tego niegdyś marginalnego ugrupowania były wynikiem sfrustrowania Greków kryzysem gospodarczym, w tym bezrobociem. Wyborcy zaczęli się odwracać od partii politycznych głównego nurtu.

Do nowego parlamentu Grecji, wybranego w styczniu, ponownie weszło 13 członków Złotej Jutrzenki, w tym Michaloliakos, a także czterech nowych członków, dzięki czemu partia stała się trzecią siłą w parlamencie.

(PAP)