Poznaliśmy trasę 72. Tour de Polonge

Rywalizacja rozpocznie się stołecznym kryterium ulicznym, ze startem na błoniach Stadionu Narodowego i metą na Placu Teatralnym. Kolejne dwa etapy prowadzą z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej i z Zawiercia do Katowic.

Po płaskich odcinkach przyjdzie kolej na góry. Kolarze dotrą do Nowego Sącza, pod Wielką Krokiew w Zakopanem i do Bukowiny Tatrzańskiej. Ostatni z tych etapów zasługuje na miano królewskiego. Liczy 174 km, a na jego rasie znajduje się osiem górskich premii. Na zakończenie w Krakowie odbędzie się jazda indywidualna na czas.

"Czekamy na wielkie emocje, bo kolarstwo w Polsce znów jest na wysokim poziomie" - podkreślił Lang.

"Tour de Pologne to wielka polska marka. Ubiegły rok dla polskiego kolarstwa był niezwykle udany. Mam nadzieję, że obecny nie będzie gorszy" - dodał minister sportu Andrzej Biernat.

Przed rokiem w TdP najlepszy był Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), pierwszy polski triumfator klasyfikacji górskiej Tour de France. Jego udział w zbliżającej się edycji nie jest jednak pewny.

"W tym momencie szanse oceniam 50 na 50. Bardzo dużo zależy od tego, jak będę się czuł po lipcowym Tour de France. W dodatku przez szefów zespołu jestem szykowany na lidera grupy w trakcie Vuelta a Espana, dlatego w tym momencie nie mogę niczego obiecać" - przyznał Majka.

Nie wiadomo także, czy w wyścigu udział weźmie Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step). Mistrz świata również ma w planach udział w Tour de France. Trasa TdP bardzo mu się jednak podoba.

"Gdybym startował, to wymarzonym miejscem do ataku byłby podjazd do Gliczarowa na szóstym etapie. Potem pozostałaby tylko obrona przewagi w trakcie jazdy na czas. Tour de Pologne to taki wyścig, w którym cały czas trzeba być czujnym. Obawiam się tylko przejazdu przez Zegartowice, rodzinną miejscowość Rafała Majki" - żartował Kwiatkowski.

"Nikt nie wywiera nacisków, ale po prostu byłoby miło, gdybyście wystartowali" - podsumował dumny z młodych następców Lang.

Podczas Tour de Pologne rozgrywane będą także imprezy towarzyszące. Przy okazji szóstego etapu tradycyjnie już odbędzie się wyścig amatorów. Udział potwierdziła mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak.

"Nie raz o tym z Czesławem rozmawiałam, ale tym razem wyścig mam już wpisany do kalendarza, więc pewnie się pojawię" - powiedziała Jędrzejczak.

Najmłodsi natomiast będą mogli swój kolarski talent sprawdzić w cyklu Nutella Mini Tour de Pologne.


Trasa 72. Tour de Pologne:

2 sierpnia, 1. etap: Warszawa - Warszawa (122 km)
3 sierpnia, 2. etap: Częstochowa - Dąbrowa Górnicza (146 km)
4 sierpnia, 3. etap: Zawiercie - Katowice (166 km)
5 sierpnia, 4. etap: Jaworzno - Nowy Sącz (220 km)
6 sierpnia, 5. etap: Nowy Sącz - Zakopane (223 km)
7 sierpnia, 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (174 km)
8 sierpnia, 7. etap: Kraków - Kraków (jazda ind. na czas, 25 km)

(PAP)