Syria: wojska rządowe i Hezbollah kontrolują region przy granicy z Libanem

Syria: wojska rządowe i Hezbollah kontrolują region przy granicy z Libanem
EPA/SYRIAN ARAB NEWS AGENCY

Zajęty obszar Assal al-Ward to, jak pisze Reuters, strategiczne miejsce górujące nad libańską granicą i miastami, gdzie obecność Hezbollahu jest bardzo widoczna. Bojownicy ze wspieranego przez Iran libańskiego ugrupowania szyickiego walczą u boku syryjskich sił rządowych w wojnie domowej w Syrii.

Wcześniej w czwartek libańska telewizja Manar informowała, że syryjskie siły zbombardowały region wzdłuż granicy z Libanem i pomogły hezbollahom odzyskać terytorium. Według telewizji rebelianci związani z Al-Kaidą obozujący w górach Kalamun prowadzili ataki na armię syryjską i bojowników Hezbollahu.

Lider Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah zapewniał we wtorek, że jego ludzie i syryjscy sojusznicy oczyszczą z rebeliantów strategiczny region przygraniczny na północ od Damaszku, który rebelianci wykorzystują jako główną drogę dostaw bojowników i broni. Nasrallah nie podał, kiedy jego bojownicy mają rozpocząć główną operację w regionie Kalamun.

Konflikt w Syrii, który rozpoczął się w roku 2011, przerodził się w wojnę; siły prorządowe walczą w niej z wieloma rebelianckimi ugrupowaniami, w tym wspieranymi przez Zachód, a także z powiązanym z Al-Kaidą Frontem al-Nusra i dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Ugrupowania te walczą też między sobą. Wojna w Syrii, jak informowała w kwietniu organizacja pozarządowa Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, pochłonęła już życie ponad 220 tys. ludzi.

(PAP)