Cena wirtualnego ekshibicjonizmu

Statusy publikowane w mediach społecznościowych i zdjęcia to doskonałe źródło informacji dla służb specjalnych. Dane zamieszczane w internecie są dokładnie sprawdzane i analizowane. To, co dla przeciętnego użytkownika sieci może wydawać się mało istotne, może mięć bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o analizę, informację wyprzedzającą, bądź informacje, które są najważniejsze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – powiedział dr Ryszard Sulęta z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Infiltracja treści umieszczanych w internecie to jeden ze sposobów na zwalczania przestępczości zorganizowanej. - Policja we Włoszech znalazła bardzo wysoko postawionego gangstera właśnie dzięki Facebookowi. Przestępca nie zdawał sobie sprawy, że jego profil od dawna obserwowali funkcjonariusze – powiedział Gerard Hesztera z Europolu.

Facebooku bywa wykorzystywany do wykrywania potencjalnych zamachowców. - Szczególnym wyzwaniem jest przeciwdziałanie związane z propagandą islamskich organizacji terrorystycznych – dodał Ingolf Mager, dyrektor Urzędu Kryminalnego Meklemburgii.

Media społecznościowe to ogromne okno, przez które zaglądają użytkownicy z całego świata. Wśród nich zdarzają się przestępcy a tam gdzie oni, pojawiają się i ci, którzy ich ścigają.