Kolarstwo: Pierwszy etap Giro d'Italia. Polacy na 15 miescu

Kolarstwo: Pierwszy etap Giro d'Italia. Polacy na 15 miescu
fot. PAP/EPA

Pierwszy etap wyścigu wygrała Australijska ekipa Orica GreenEdge. Polska grupa CCC Sprandi Polkowice zajęła 15. miejsce w stawce 22 ekip.

Różową koszulkę lidera zdobył wicemistrz świata z Ponferrady Australijczyk Simon Gerrans, który pierwszy z zespołu Oriki minął linię mety.

Drugie miejsce, ze stratą 7 sekund, zajęła rosyjska ekipa Tinkoff-Saxo, na czele z głównym faworytem Giro Hiszpanem Alberto Contadorem. Trzeci wynik uzyskała kazachska Astana, mająca w składzie faworyta gospodarzy Fabio Aru, tracąc do zwycięzców 13 sekund.

Kolarze CCC Sprandi Polkowice pokonali 17,6-kilometrowy odcinek o 45 sekund wolniej od Oriki. Na 21. miejscu, ze stratą 59 sekund, została sklasyfikowana włoska drużyna Lampre-Merida Przemysława Niemca.

Spośród 21 etapów sześć zakończy się na szczytach lub przełęczach, a siedem to płaskie odcinki przeznaczone dla sprinterów. Najwyższym punktem, czyli "dachem wyścigu", będzie na przedostatnim odcinku przełęcz Colle delle Finestre (2178 m n.p.m) w Alpach Kotyjskich. Rywalizacja zakończy się 31 maja w Mediolanie po przejechaniu w sumie 3481 kilometrów.

W Giro nie pojedzie ubiegłoroczny zwycięzca Kolumbijczyk Nairo Quintana, który w tym sezonie celuje w Tour de France. Pod jego nieobecność głównym faworytem wydaje się Hiszpan Alberto Contador, który - jak się podkreśla - jest zdeterminowany, by powtórzyć triumf z 2008 roku i zrekompensować sobie odebranie pierwszego miejsca w 2011 roku z powodu afery dopingowej. Według włoskich mediów jego głównymi rywalami będą Australijczyk Richie Porte, Kolumbijczyk Rigoberto Uran, Włoch Fabio Aru i Belg Juergen Van den Broeck.

(PAP)