PSL apeluje o poparcie Komorowskiego w II turze

PSL apeluje o poparcie Komorowskiego w II turze
PAP/Michał Walczak

"W drugie turze apelujemy do naszych sympatyków, członków, naszych wyborców o poparcie Bronisława Komorowskiego, reprezentanta tej samej rodziny ludowo-chrześcijańskiej w Parlamencie Europejskim" - powiedział Piechociński dziennikarzom po wtorkowym posiedzeniu władz PSL.

Jak powiedział, Komorowski to "prezydent, który stabilizuje kraj wobec tej niepewności i wyzwań; człowiek, który wnosi wiele łagodności i spokoju do debaty". "Twierdzimy, że to jest bardzo dobry wybór" - dodał.

Pytany o zapowiedź prezydenta na temat referendum dot. m.in. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, co postulował w kampanii przed pierwszą turą Paweł Kukiz, Piechociński odpowiedział, że ludowcy są "zdecydowanie przeciwni" wprowadzeniu JOW-ów w wyborach do Sejmu.

Według wicepremiera JOW-y to "fetysz", który przeszkadza w "budowaniu stabilnej reprezentacji parlamentarnej" i "doprowadza do zaostrzenia emocji społecznych". "Parlament powinien być maksymalnie reprezentatywny" - ocenił Piechociński.

"Lepiej mieć pluralizm w parlamencie, niż manifestacje niereprezentowanych grup pod parlamentem" - dodał.

Polityk zaznaczył, że PSL w dyskusji nad ustrojem proponuje inne niż JOW-y rozwiązanie - przekształcenie Senatu w izbę samorządową.

Na początku roku ludowcy rozważali poparcie Bronisława Komorowskiego, jednak ostatecznie pod koniec stycznia zdecydowali o wystawieniu jako własnego kandydata w wyborach prezydenckich wiceszefa PSL Adama Jarubasa. Polityka PSL poparło w niedzielnym głosowaniu 1,6 proc. wyborców.

W drugiej turze, która odbędzie się 24 maja, o głosy wyborców będą walczyć Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Kandydat PiS uzyskał w niedzielnym głosowaniu 34,76 proc. głosów, prezydent Komorowski - 33,77 proc. Trzeci wynik uzyskał Paweł Kukiz zdobywając 20,80 proc. głosów.

(PAP)