Polska przyjmie około tysiąca uchodźców z Afryki

Przybyli do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. Teraz koczują w parkach i na ulicach. Bez pracy ale z nadzieją, że Unia Europejska polepszy ich los. Większość uchodźców przypływa z Afryki do Włoch. Władze tego kraju od dawna apelują o pomoc Brukseli, bo nie radzą sobie z falą imigrantów. Dlatego Komisja Europejska proponuje system rozmieszczania uchodźców w różnych krajach Unii.

Według wstępnych wyliczeń Polska miałaby przyjąć około tysiąca uchodźców z obozów spoza Unii Europejskiej, ale także blisko 6 proc. uchodźców, którzy już przybyli do Europy. Stawiałoby to nas na piątym miejscu wśród krajów przyjmujących uchodźców za Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią. Według danych Eurostatu w latach 2008-2014 Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy w ramach przesiedleń z krajów trzecich.

Program przyjmowania uchodźców to odpowiedź na oraz coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami. Tylko w tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło 1750 imigrantów. To 30 razy więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.