Szkoły zamykają drzwi przed nieszczepionymi dziećmi

Niektóre gminy wprowadzają zakaz uczęszczania do szkoły dla dzieci nieszczepionych. Zdaniem prawników takie działanie jest niezgodne z Konstytucją. - To narusza prawo do nauki tych dzieci, to jest poważna sprawa, poważne ograniczenie praw i wolności obywatelskich, ale czy to można wprowadzić uchwałą gminy, mam poważne wątpliwości - powiedział adwokat Łukasz Supera.

 

W internecie rośnie grono przeciwników szczepień. Chodzi m.in. o komplikacje poszczepienne. Powstają nawet Stowarzyszenia negujące zasadność szczepień. - Są to objawy od łagodnych: obrzęk, gorączka, przez drgawki po sepsę, każdy objaw powinien zostać zgłoszony jako odczyn poszczepienny - powiedziała Justyna Socha, Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach w Poznaniu. Takie organizacje krytykuje Główny Inspektor Sanitarny. - Nie tylko choroby bywają zakaźne ale niestety przez przekazywanie nierzetelnej wiedzy niepopartej badaniami naukowymi, również głupota bywa zakaźna - skomentował Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

 

W Polsce istnieje obowiązek szczepienia dzieci, lecz nie są one przymusowe. Przychodnie przypominają o tym telefonicznie i listownie. Coraz częściej - na próżno.