Papież o prezydencie Palestyny: Jesteś aniołem pokoju

Papież o prezydencie Palestyny: Jesteś aniołem pokoju

Tematem rozmów Abbasa z papieżem i jego najbliższymi współpracownikami była konieczność wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem i walka z terroryzmem.

Kolejne spotkanie Franciszka z szefem władz Autonomii miało wyjątkowo serdeczny i bezpośredni klimat - zauważyli obserwujący je dziennikarze. Odnotowali, że Abbas powitał papieża słowami: Widzę, że odmłodniałeś. 

Franciszek podarował przywódcy palestyńskiemu medal z wizerunkiem Anioła Pokoju, który - jak zauważył - "niszczy złego ducha wojny". Pomyślałem o Tobie, bo jesteś aniołem pokoju - powiedział papież. Następnie Abbas udał się na rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem. 

W wydanym po tych spotkaniach komunikacie Watykan poinformował, że tematem rozmów było między innymi uzgodnione niedawno całościowe porozumienie watykańsko-palestyńskie, dotyczące także "działalności Kościoła katolickiego w Palestynie". Wcześniej informowano, że w przygotowanej do podpisania umowie znajduje się faktyczne uznanie państwa palestyńskiego, co jest potwierdzeniem wcześniej wyrażanego stanowiska Stolicy Apostolskiej. 

Mówiono także - podał Watykan - o procesie pokojowym z Izraelem. Według oświadczenia wyrażone zostało pragnienie wznowienia bezpośrednich negocjacji między obu stronami w celu znalezienia "sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu". - Powtórzone zostało życzenie, by przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej Izraelczycy i Palestyńczycy podjęli z determinacją odważne decyzje na rzecz pokoju - podał Watykan. 

Abbas rozmawiał też za Spiżową Bramą o konfliktach na całym Bliskim Wschodzie i potrzebie zwalczania terroryzmu oraz prowadzenia dialogu międzyreligijnego. Osobny komunikat wydał po audiencji Mahmud Abbas, a jego tekst podała Ansa za agencją Palestine News Network. - Chcemy wyrazić uznanie dla naszych palestyńskich braci chrześcijańskich za ich wytrwałość i skuteczny wkład w budowę narodu palestyńskiego - podkreślił palestyński przywódca. Nasza Ziemia Święta stała się bastionem cnót dla całego świata, a my jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi - dodał Abbas. Następnie zapewnił, że Palestyna nie jest ziemią wojny, to przede wszystkim ziemia świętości i cnót, tak jak chciał tego Bóg. 

W oświadczeniu Mahmud Abbas położył też nacisk na determinację, by "zbudować Palestynę suwerenną, niepodległą i opartą na zasadach równości obywatelskich". Napisał również, że Jerozolima pozostanie zawsze miastem Boga oraz sprawiedliwości i pokoju dla wszystkich wyznawców wszystkich religii. 

Przywódca Autonomii Palestyńskiej przyjechał do Watykanu na niedzielną kanonizację dwóch palestyńskich zakonnic żyjących na przełomie XIX i XX wieku: Marii Bauardi i Marii Alfonsyny Danil Ghattas. 

(PAP)