Chcieli przepłynąć Morze Śródziemne i dotrzeć do Europy. 400 imigrantów zatrzymanych

Chcieli przepłynąć Morze Śródziemne i dotrzeć do Europy. 400 imigrantów zatrzymanych
fot. PAP/EPA

Ok. 400 osób, głównie z Somalii i Etiopii, zatrzymano w niedzielę o świcie w miejscowości Tażura, na wschodzie Libii, gdy przygotowały się do odpłynięcia w stronę Europy - oświadczył Mohamed Abdel Salam al-Koeiri. Jest on rzecznikiem urzędu podlegającego nieuznawanym przez społeczność międzynarodową władzom w Trypolisie.

 

Wśród zatrzymanych było wiele kobiet w ciąży. Fotograf agencji AFP widział kilkanaście osób, wiezionych do ośrodka dla imigrantów.

 

Do zatrzymania doszło w czasie, gdy władze w Trypolisie zaczynają wprowadzać w życie plan walki z nielegalną imigracją i przemytnikami ludzi.

 

Libia jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito w 2011 roku dyktatora Muammara Kadafiego. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy walczące o władzę. Wybrzeża libijskie są oddalone o ponad 300 km od włoskiej wyspy Lampedusa, dokąd średnio co tydzień próbują dotrzeć setki imigrantów z Afryki, Syrii i innych regionów dotkniętych konfliktem.

 

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, w tym roku do Włoch dotarło ponad 34,5 tys. imigrantów, a ponad 1,7 tys. zginęło lub zaginęło na morzu. W 2014 roku śmierć poniosło lub zaginęło 3,3 tys. ludzi.

 

Unia Europejska zamierza uruchomić możliwie najszybciej nową operację na Morzu Śródziemnym, wymierzoną w przemytników ludzi. W poniedziałek ministrowie obrony i spraw zagranicznych państw UE podejmą pierwsze decyzje dotyczące tej operacji. Celem będzie "zniszczenie modelu biznesowego" przemytników imigrantów - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. UE zabiega w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o rezolucję, która będzie podstawą prawną dla planowanej operacji.

(PAP)