Blatter w "pokojowej misji" - chce meczu Izrael-Palsetyna

Blatter w pokojowej misji - chce meczu Izrael-Palsetyna
PAP/EPA

We wtorek Blatter rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który zgodził się na organizację meczu reprezentacji obu krajów.

"Jednym z tematów mojej rozmowy z premierem Netanjahu, w który jest on gotów się zaangażować, była organizacja w bliskiej przyszłości - jutro, pojutrze, za kilka miesięcy albo w ciągu roku - meczu na rzecz pokoju między drużyną narodową Izraela a drużyną narodową Palestyny" - powiedział Blatter na konferencji prasowej w Jerozolimie.

Mecz miałby być rozegrany w Zurychu, gdzie mieści się siedziba FIFA. Netanjahu byłby gotów przyjechać na takie spotkanie i "uściskać wszystkim ręce" - podkreślił szef FIFA.

 

W środę w Ramallah Blatter ma spotkać się z premierem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Ostatnio FIFA zagroziła Izraelowi karą za ograniczanie działalności palestyńskiej federacji oraz prawa zawodników do swobodnego przemieszczania się. O ewentualnym sankcjach mają zadecydować członkowie kongresu FIFA 29 maja w Zurychu.

Według palestyńskiej federacji Izrael nie pozwala jej piłkarzom na niezakłóconą podróż pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu, a ponadto blokuje import wyposażenia sportowego i utrudnia wizyty zagranicznych zespołów i gości.

 

Przed dwoma laty w celu rozpatrzenia tych skarg powołano specjalną jednostkę FIFA, w której znaleźli się m.in. prezesi palestyńskiej i izraelskiej federacji, a także sam prezydent władz światowego futbolu Blatter.

 

"Nic się nie zmieniło. Zgodziłem się na opuszczenie tego punktu programu na kongresie w Sao Paulo rok temu, ale tym razem na pewno się nie wycofam" - mówił na początku maja prezes palestyńskiej federacji Jibril Rajoub.

Przedstawiciele Izraela tłumaczyli, że pewne obostrzenia są konieczne ze względów bezpieczeństwa, a ponadto podjęto kroki mające na celu ułatwienie podróży piłkarzom pomiędzy wymienionymi wyżej strefami. (PAP)