Korea Płn. nie chce odwiedzin sekretarza generalnego ONZ

Korea Płn. nie chce odwiedzin sekretarza generalnego ONZ
PAP/EPA

"Tego ranka władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej poinformowały nas kanałami dyplomatycznymi, że odwołały decyzję zezwalającą abym odwiedził kompleks przemysłowy Kaesong" - głosi oświadczenie Ban Ki Muna odczytane w Seulu przez jego rzecznika Stephane'a Dujarrica.

 

Ban Ki Mun podkreślił, że "nie podano żadnego wyjaśnienia tej zmiany dokonanej w ostatniej chwili". Sekretarz generalny wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu tego posunięcia Pjongjangu.

 

Gdyby doszło do wizyty Ban Ki Mun byłby trzecim sekretarzem generalnym ONZ, który odwiedził Koreę Północną i pierwszym od czasu wizyty w tym państwie Butrosa Butrosa-Ghalego w 1993 r.

 

Kompleks Kaesong, położony na terytorium Korei Północnej w odległości 12 km od granicy z Koreą Południową, zatrudnia ok. 50 tys. obywateli północnokoreańskich pracujących w 125 zakładach przemysłowych należących do firm z Korei Południowej.

 

Kaesong jest dla izolowanego i borykającego się z sankcjami międzynarodowymi Pjongjangu ważnym źródłem dochodów w walutach wymienialnych. Jest jednak również przedmiotem ciągłych zatargów i sporów z Seulem. (PAP)