Trudny czas dla alergików. Rozpoczyna się okres pylenia traw

Sezon alergiczny w pełni. Do gabinetów lekarskich trafiają pacjenci, którzy odczuwają uciążliwe skutki pylenia drzew i traw. Najgorszy czas dla alergików rozpocznie się  za tydzień, gdy trawy będą pylić najbardziej. - Jesteśmy w okresie najbardziej dramatycznym, w sezonie pylenia drzew liściastych: traw i zbóż, które włączają się co roku o tej samej porze, od wiosny do końca lata pojawiają się pyłki roślin, które są praktycznie nie do uniknięcia - powiedział prof. Edward Zawisza, alergolog.
 
Od wielu lat z alergią zmaga się Justyna. Przyznaje, że objawy potrafią na prawdę uprzykrzyć jej życie. - Lekarstwa są w tym przypadku niezbędne, w moim przypadku jest tak, że jeśli ich nie zażyje to objawy się nasilają do tego stopnia, że np. nie potrafię oddychać - powiedziała.
 
Zmorą  alergików są roztocza kurzu domowego. Roztocza są wyjątkowo parszywe, to są małe owady, mają 200 mikronów długości, nie są widoczne gołym okiem ale 5 zlepionych obok siebie jest widocznych bo dają wtedy 1 milimetr - dodał prof. Zawisza.
 
Te mikroskopijne żyjątka są wszędzie: na ubraniach, w powietrzu i zbierają się wszędzie, gdzie jest kurz. Żeby się ich pozbyć z domu specjaliści zalecają  częste pranie ubrań i pościeli. Alergicy mogą to robić w pralniach, gdzie stosowane są odpowiednie detergenty. - Klienci przynoszą pościel, zabawki, kołdry, koce, poduszki, ubrania wełniane, wtedy pierzemy je w temperaturze 60 stopni i te roztocza giną - powiedziała Małgorzata Frelek, właścicielka pralni.
 
Zagłębiem roztoczy i grzybów są klimatyzatory, które są prawie wszędzie.  Konieczne jest ich regularne serwisowanie, a z tym są kłopoty. Najbardziej niebezpieczne są mieszkające w nich bakterie legionelli. - Jest to bakteria, która rozwija się w warunkach wilgoci i metalu, który znajduje się w urządzeniach klimatyzacyjnych. Ona się namnaża, gdy włączamy urządzenie klimatyzacyjne aerozol dostaje się do pomieszczenia, w którym przebywamy i powoduje dość poważne problemy z drogami oddechowymi a nawet choroby śmiertelne - powiedział Daniel Dąbrowski z firmy klimatyzacyjnej.
 
Na alergię choruje co trzeci Polak. Nieleczona może prowadzić do astmy, a nawet rozedmy płuc. Dlatego takich objawów w okresie pylenia roślin nie można lekceważyć.