Francja: Pracownicy wieży Eiffla strajkowali przeciwko... kieszonkowcom

Francja: Pracownicy wieży Eiffla strajkowali przeciwko... kieszonkowcom
SETE, spółka eksploatująca wieżę, potwierdziła, że konstrukcja nie została otwarta dla zwiedzających o godz. 9.30. Wyraziła ubolewanie, że "ukarani zostali zwiedzający". Według jednego z pracowników z prawa do odstąpienia od pracy skorzystało ok. 40 pracowników, czyli wszyscy, którzy mieli pracować w piątek. Inny pracownik opowiadał agencji AFP, że groził mu kieszonkowiec, którego wyprowadzał z wieży. - Jeśli tak będzie dalej, będziesz miał problemy - usłyszał. Wraz z innymi współpracownikami złożył skargę na policji.
 
Strajk ogłoszono dzień po deklaracji władz Paryża, według których przestępczość wobec turystów we francuskiej stolicy spadła w tym roku za sprawą zwiększonej obecności policyjnej i monitoringu wideo. Według danych opublikowanych w czwartek liczba brutalnych kradzieży spadła o jedną czwartą, a kradzieży kieszonkowych - o 23 proc. w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku.
 
W 2013 roku strajkowali pracownicy Luwru, również protestując przeciwko wszechobecnym kieszonkowcom w hallu słynnego muzeum.
 
(PAP)