Miliardy euro dla Ukrainy. Olbrzymi zastrzyk finansowy od UE

Kolejne pieniądze płyną na Ukrainę. Tym razem kraj zostanie wsparty kwotą miliarda ośmiuset milionów euro pochodzących od Unii Europejskiej. To efekt porozumienia zawartego na szczycie parterstwa wschodniego. Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest wprowadzenie serii reform, w tym dotyczących walki z korupcją. - Do tej pory skupiliśmy się na organach ścigania, na polityce antykorupcyjnej, zmniejszaniu wpływów oligarchów, wyrównywaniu szans. Te procesy zaistniały na Ukrainie, to część reform, jakie chcemy wprowadzić - powiedziała Natalia Jarsenko, minister finansów Ukrainy.

Władze w Kijowie będą miały dostęp do wartych miliard osiemset milionów euro kredytów. Program ma pomóc Ukrainie w poprawie równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej. Trzy transze zostaną przekazane władzom w Kijowie w 2015 roku i na początku 2016 roku.

Komisja Europejska ogłosiła także wart 200 mln euro program grantów dla małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie, w Gruzji i w Mołdawii. Urzędnicy liczą na to, że program ten pomoże wygenerować inwestycje o wartości 2 mld euro.

(PAP)