Rosyjska prasa: wynik wyborów w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny

Rosyjska prasa: wynik wyborów w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny
Informując, że prezydent (Bronisław) Komorowski idzie na wybory z hasłem "Jeśli chcecie wolnej Polski, głosujcie na mnie!", dziennik zauważa, że hasło to po 26 latach od pierwszych demokratycznych wyborów w tym kraju wygląda, co najmniej, dziwnie. - Tym bardziej, że Bronisław Komorowski już od pięciu lat przewodzi krajowi i, jak się wydawało, miał wszystkie możliwości, by zatroszczyć się o wolność" - dodaje. W rzeczywistości stanął on do II tury z hasłem: "Komorowski - prezydent naszej wolności".
 
"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje też, że hasłem Andrzeja Dudy jest "Godne życie w bezpiecznej Polsce". Relacjonując debaty dwóch kandydatów, moskiewski dziennik wybija, że jednym z pierwszych pytań, na które musieli odpowiedzieć w czasie pierwszego spotkania twarzą w twarz, było to o sytuację na Ukrainie. - Prezydent ogłosił, że Polska popiera ten kraj, jednak o wysłaniu do Donbasu polskich żołnierzy nie ma mowy. Jego rywal odpowiedział, że kraj powinien kierować się swoimi interesami - przekazuje gazeta.
 
"Rossijskaja Gazieta" podaje również, że mówiąc o stosunkach Polski z sąsiadami i o tym, jak Polska może stać się liderem w swoim regionie, Andrzej Duda wezwał do prowadzenia polityki zbliżenia z krajami bałtyckimi, a prezydent Komorowski przekonywał, że trzeba wciągać sąsiednie kraje we współpracę; że "nie można złościć się na nie, obrażać się, poniżać".
(PAP)