USA: Wielkie sprzątanie po wycieku ropy. Ekolodzy ratują zwierzęta

Weterynarze z Los Angeles uratowali sześć pelikanów. Ptaki miały pióra pozlepiane ropa naftową po wycieku, do którego doszło w piątek u wybrzeży południowej Kaliforni. - Opiekujemy się obecnie sześcioma ptakami i spodziewamy się, ze dostaniemy jeszcze dwa. Jak dotąd oczyściliśmy pióra dwóm pelikanom. Teraz sa one pod obserwacją i niedługo zostaną wypuszczone - powiedziała Christine Fiorello.

 

Według wstępnych szacunków z uszkodzonego ropociągu wyciekło 400 tys. litrów ropy. Część paliwa przedostała się do wód przybrzeżnych w okolicach miasta Santa Barbara.

 

W chwili wykrycia awarii ropa płynęła rurą z prędkością 320 tys. litrów na godzinę. Wyciek udało się powstrzymać po trzech godzinach. Rozmiaru szkód wciąż nie oszacowano. - Foki i lwy morskie też są oblepione ropa naftową, ale futro i skóra nie są dla nich tak ważne jak pióra dla ptaków. Dlatego nie cierpią z powodu hipotermii, co dotyka pelikany - dodała Fiorello.


To nie pierwszy wyciek ropy w tym miejscy. W 1969 r. kilkaset tysięcy galonów ropy wyciekło do oceanu z uszkodzonej platformy wiertniczej, powodując śmierć tysięcy ptaków i wielu ssaków morskich.