Irlandczycy zgodzili się na małżeństwa homoseksualne. 62% na tak

Wielkie święto aktywistów LGBT. Irlandzkie społeczeństwo opowiedziało się za legalizacją małżeństw jednopłciowych. - Ta decyzja jest bardzo ważna, chciałbym podziękować wszystkim którzy oddali głosy, szczególnie tym którzy zagłosowali na tak. Byłem zaszczycony biorąc udział w tego rodzaju kampanii. Myślę że to wielkie święto równości - mówił Gerry Adams, lider partii Sinn Féin. 

 

Frekwencja w referendum była wysoka, co zdaniem analityków faworyzowało zwolenników legalizacji małżeństw jednopłciowych. - Jestem dumny że jestem Irlandczykiem,to była bardzo emocjonalna podróż dla ludzi którzy byli zaangażowani w kampanię. Setki osobistych historii opowiadanych na spotkaniach w całym kraju - Aodhan O'Riordian, minister ds. równouprawnienia.

 

Do głosowania na "tak" namawiały wszystkie partie polityczne, oraz celebryci ze świata sportu, muzyki i kina, w tym aktor Colin Farrell i lider U2 Bono. Natomiast przeciwnicy takiego rozwiązania prowadzili energiczną kampanię, w której przekonywali, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny pragnących założyć rodzinę. Irlandzki Kościół katolicki przewodzi opozycji, przekonując, że pozytywny wynik referendum podważa pozycję małżeństwa jako fundamentu społeczeństwa i spowoduje niezamierzone konsekwencje prawne.