We wtorek sztab Dudy ma podsumować kampanię

We wtorek sztab Dudy ma podsumować kampanię
PAP/Jakub Kamiński

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich Państwowa Komisja Wyborcza ma podać w poniedziałek wieczorem. Od tego czasu ich zwycięzca stanie się prezydentem elektem. Podczas specjalnej - w tym roku planowanej w Pałacu w Wilanowie - uroczystości odbierze akt wyboru na prezydenta RP. Akt zaprzysiężenia na prezydenta RP - 6 sierpnia.

Na razie trudno jednak o szczegółowe informacje dotyczące kalendarza aktywności przyszłego prezydenta. Szefowa sztabu Andrzeja Dudy Beata Szydło powiedziała w poniedziałek PAP, że sztab czeka na oficjalne wyniki wyborów i dlatego za wcześnie, jest, by o mówić o planach Andrzeja Dudy na najbliższe dni.

Nieoficjalnie wiadomo natomiast, że we wtorek po południu dojdzie do spotkania sztabu zwycięskiego kandydata i podsumowania kampanii.

Szydło zapewniła, że Andrzej Duda w okresie do 6 sierpnia na pewno będzie chciał kontynuować spotkania z wyborcami. O tym, jak jest to dla niego ważne, świadczy - jak mówiła - to, że wśród ludzi znalazł się już w poniedziałkowy poranek. Jak mówiła Szydło, w trakcie kampanii Andrzej Duda nie zdążył objechać wszystkich powiatów, zastrzegła jednak, że za wcześnie na planowanie konkretnych wyjazdów.

Sam Duda pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, czy planuje teraz wypoczynek po kampanii, również podkreślił, że czeka na oficjalne wyniki wyborów. "Na pewno będę chciał trochę wypocząć" - dodał.

Z pewnością w najbliższych planach Andrzeja Dudy znajdzie się zamknięcie spraw związanych z pełnieniem przez niego mandatu europosła. Dzień po wyborach Duda zapowiedział też, że zrzeknie się członkostwa w PiS. Do tej pory wyniku Dudy w wyborach prezydenckich publicznie nie skomentował prezes PiS Jarosław Kaczyński, Szydło podkreśliła jednak w rozmowie z PAP, że "panowie są cały czas w kontakcie".

O planowanych działaniach Dudy w pierwszym roku rządów mówił w poniedziałek w radiowych "Sygnałach dnia" rzecznik PiS Marcin Mastalerek. Jak powiedział, w tym okresie nowy prezydent złoży w Sejmie projekt ustawy przywracającej stary wiek emerytalny i drugi - jego zdaniem jeszcze pilniejszy - dotyczący kwoty wolnej od podatku. Szydło powiedziała PAP, że jeszcze w tym roku Duda zapewne przedstawi swój program dla młodzieży, nastąpi też powołanie Narodowej Rady Rozwoju.

Szydło nie chciała mówić o obsadzie kancelarii przyszłego prezydenta, ani o swoim ewentualnym w niej udziale. "To będą decyzje Andrzeja Dudy" - podkreśliła.

Podczas porannego spotkania Dudy z warszawiakami, Szydło także była przez dziennikarzy pytana o swoje dalsze plany. Jak powiedziała, na razie znów skoncentruje się na pracy w Sejmie. "Czekamy na oficjalne wyniki. Później będą decyzje, ale to już przywilej Andrzeja Dudy" – zaznaczyła.

"Świetnie nam się współpracowało. Udało nam się w tej kampanii zbudować zespół ludzi, którzy doskonale się rozumieli i z tego wyniknął nasz sukces, że się udało zbudować drużynę. Z tego mam największą satysfakcję, że grupa ludzi, która na początku stanęła przed zadaniem wydawałoby się niemożliwym, nie tylko sobie poradziła, ale zrobiła wielką rzecz" - powiedziała Szydło.

PKW ma podać oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w poniedziałek o godz. 18. Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, w II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał 52 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO prezydenta Bronisława Komorowskiego (48 proc.). Maksymalny błąd w badaniu, tzw. late poll - na podstawie oficjalnych wyników z ok. 450 lokali - może według Ipsos wynieść 1 pkt. proc.

(PAP)